Niejednokrotnie ograniczamy nasze zdrowie do funkcjonowania organizmu, czyli mowiąc wprost, o ile nie bierzemy nadmiaru tabletek, lekarza oglądamy raz, dwa razy w roku, a fizycznie czujemy się dobrze, możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy zdrowi. Według badań z CBOS z 2007 roku zachowanie dobrego zdrowia ceni sobie aż 59% Polaków, więcej warte jest dla nas jedynie szczęście rodzinne (76%). Te same badania pokazuja, że 52% z nas uważa swój stan zdrowia za dobry.
Nie możemy jednak zapominać, że wellness to o wiele więcej niż zdrowie fizyczne, to wiele nakładających się na siebie obszarów, w których niezwykle istotna jest jakość życia. Istnieje pięć podstawowych obszarów wellness (fizyczny, intelektualny, emocjonalny, społeczny i duchowy), jednakże niektórzy eksperci wyróżniają ich więcej (także finansowy, medyczny, związany z pracą oraz związany ze środowiskiem). My zajmiemy się podstawowymi wymiarami wellness.
Obszar fizyczny wellness, to właśnie najczęściej przez nas rozumiany stan zdrowia fizycznego. To zdolność do skutecznego działania umożliwiającego nam wypełnianie codziennych obowiązków, efektywnego spędzania czasu wolnego. Na wellness fizyczny składa się dobra kondycja fizyczna i właściwe cechy motoryczne. Nie odkrywamy tutaj nic nowego – zaleganie codziennie na kilka godzin przed telewizorem zatem z całą pewnością nie jest wellness, nawet jeżeli oglądamy program dotyczący zdrowia!
Obszar intelektualny wellness wskazuje na ciągły rozwój, poszukiwanie informacji, zainteresowanie otoczeniem, światem, dzięki czemu poprawia się jakość życia. Eksperci używają tutaj takiego określenia jak „dobre samopoczucie intelektualne”.
Obszar emocjonalny wellness, to nic innego jak zdolność radzenia sobie w pozytywny sposób z problemami dnia codziennego, a także z własnymi emocjami. Optymistyczny realizm, konstruktywne podejście do przeszkód, kreatywność, słowem wszystko to, dzięki czemu określamy kogoś jako osobę szczęśliwą.
Obszar społeczny, czyli jakość naszych kontaktów z otoczeniem, z przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi w pracy. Ostatnie lata wraz z rozwojem technologii i internetu przyniosły przeniesienie kontaktów do sieci. Ma to swoje dobre i złe strony, niemniej jednak chcąc dbać o ten obszar wellness, musimy dbać o nasze relacje z innymi nie tylko te interaktywne.
Obszar duchowy to umiejętność budowania właściwego systemu wartości, stawiania sobie celów życiowych. Często wiara w siły wyższe (jakkolwiek je nazywamy) pomaga nam żyć bardziej wartościowo i mieć poczucie spełnienia.
Na wszystkie te wymiary wpływa jeszcze oczywiście otaczające nas środowisko. O tym jak poprawić jakość życia w poszczególnych wymiarach wellness będziecie mogli przeczytać już wkrótce.
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl