Paniczny strach, niewyobrażalny stres i lęk – takie uczucia towarzyszą ludziom z nomofobią. Co jest jej powodem i co właściwe oznacza ten tajemniczy skrót?
fit.pl
2012-03-01 00:00
Udostępnij
Nomofobia - nowa choroba cywilizacyjna
kobieta komorkaBoisz się wyjść z domu bez telefonu, wciąż sprawdzasz czy masz go przy sobie, a gdy go zabranie, nie wiesz co ze sobą zrobić! Spokojnie .. to tylko nomofobia, czyli fobia na punkcie braku telefonu komórkowego.

Nomofobia to nowe zjawisko cywilizacyjne a jego skrót pochodzi od pojęcia „no mobile phobia", która oznacza nic innego, jak paniczny strach przed utratą telefonu z zasięgu dłoni lub pola widzenia.

Z najnowszych badań wynika, że objawy nomofobii i wręcz maniakalne przywiązanie do swojej komórki deklaruje około 66 proc. osób młodych w przedziale od 25 -34 roku życia a wśród nich najczęściej dotyczy ona kobiet.

Jak zdiagnozować osobę z nomofobią?

Do najczęstszych objawów należą: podwyższone tętno i większe pocenie się, duszności, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, nudności, ataki paniki oraz histerii. Jak rozpoznać pierwsze, niezdrowe symptomy?
  • bezcelowe i niewinne szukanie telefonu, by sprawdzić czy jest i czy ktoś nie dzwonił;
  • uczucie trwogi i długotrwałego niepokoju, gdy okazuje się, że telefon został np. w domu;
  • ciągłe szukanie telefonu i przekładanie go z torebki to kieszeni;
  • wściekłość i lę w przypadku braku możliwości odebrania telefonu.

Na czym polega terapia radzenia sobie z nomofobią?

Specjaliści z dziedziny psychologii społecznej radzą, by przy początkowych symptomach fobii skupiać się na terapii oddechowej i relaksacyjnej, wykorzystującej ćwiczenia fizyczne (jogę, pilates, intensywne spacery).  W przypadkach zaawansowanych objawów warto skonsultować się z lekarzem, który być może wskaże głębsze przyczyny nomofobii i zleci także leczenie farmakologiczne.

www.wellness.fit.pl