Tłuszcz na zakupach
Choć niewielka ilość tłuszczu jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to jednak tłuszcz nie kojarzy nam się z niczym dobrym. Wykorzystują to złaszcza producenci żywości obniżając zawartość tłuszczu w produktach (np., 0% tłuszczu, LOW FAT, albo FAT FREE), gdzie tak naprawdę wartość kaloryczna tego produktu niemal nie ulega zmianie. Często ilość „chemii” (pektyny, skrobia, szczuczne zagęstniki) dodawanej do tego typu produktów, aby nadal miał on preferowaną przez konsumentów konsystencję czy kolor – może przyprawić o zawrót głowy. Bywa także, że tłuszcz zastępuje się cukrem, co daje jeszcze gorszy dla naszej wagi i zdrowia efekt. Tutaj rada jest tylko jedna: czytaj etykiety.
Tłuszcze i tłuszcze
Są dwa rodzaje tłuszczów – nasycone i nienasycone. Nasycone nie są niczym dobrym dla organizmu, dlatego powinny być spożywane w niewielkich ilościach. Znajdują się w produktach pochodzenia zwięrzęcego, jak słonina, smalec, sery, mleko. Takie tłuszcze zwiększają poziom cholesterolu we krwu, co zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób. Tłuszcze nienasycone z kolei obniżają poziom cholesterolu we krwi, i wykazują szereg korzyści dla organizmu. Najpopularniejsze źródła tłuszczów nienasyconych to: oliwa, olej z orzeszków ziemnych, ryby tłuste.
Jak mądrze unikać niezdrowego tłuszczu?
1. Jedz dużo ryb. Są bogate w zdrowe tłuszcze i niosą wiele korzyści dla całego organizmu.
2. Stosuj mniej mięsa, nawet jeżeli gotujesz według przepisu. Zamiast tego dodaj warzywa strączkowe np. fasolę czy soczewicę.
3. Nie jedz gotowych potraw z mięsa, jak np. kiełbas, burgerów, parówek.
4. Unikaj jedzenia różnego rodzaju ciastek, słodyczy, chipsów. Gdy masz ochotę na coś słodkiego – lepiej upiecz ciasto samodzielnie używając do jego przygotowania np. oliwy z oliwek.
5. Używając oleju czy oliwy do gotowania, nie lej bezpośrednio z butelki – odmierzaj porcje łyżką.
6. Jeżeli już musisz smażyć – smaż w woku. Tam wystarczy minimalna ilość tłuszczu.
7. Używaj dużo przypraw, cebuli, czosnku, cytryny. Wzmacniają smak.
8. Pamiętaj, że w wielu potrawach znajduje się ukryty tłuszcz. Gdy gotujesz samodzielnie masz kontrolę nad dodawanymi składnikami, natomiast gdy kupujesz gotowe jedzenie – zawsze czytaj zawartość tłuszczu, węglowodanów i cukrów na etykiecie. W restauracjach możesz prosić np. o podawanie sosu osobno i zamawiać tylko grilowane czy gotowane na parze posiłki.
9. Warzywa zawsze podawaj z niewielką ilością dobrego tłuszczu. Dzięki temu łatwiej przyswoją się zawarte w nich cenne składniki jak np. likopen czy beta-karoten.
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl