W Wielkiej Brytanii każdego roku diagnozuje się około 46 tysięcy przypadków raka piersi. Szacuje się, że jedna na osiem Brytyjek zachoruje na ten nowotwór w ciągu życia. Naukowcy pod kierownictwem Dr Juhua Luo z Uniwersytetu West Virginia oraz Dr Karen Margolis z HealthPartners Research Foundation w Minneapolis przeprowadzili badania, na danych zebranych pomiędzy rokiem 1993 a 1998 na próbie niemal 80 tysięcy kobiet w wieku 50-79 lat.
Kobietom zadawano wiele pytań dotyczących palenia i ekspozycji na palenie bierne. Wyniki badania opublikowane na bmj.com wykazały, że największe ryzyko raka piersi mają kobiety, które paliły 50 lat i więcej. Te, które zaczęły palić jako nastolatki także są w grupie wysokiego ryzyka. Zgodnie z tym badaniem, kobiety są o 16% bardziej narażone na rozwój nowotworu piersi po menopauzie (czyli wtedy, kiedy większość nowotworów jest diagnozowanych), jeżeli kiedykolwiek paliły papierosy.
Palaczki są w grupie większego ryzyka rozwoju raka piersi w późniejszym życiu, nawet jeśli rzuciły zły nawyk dekady wcześniej. Badania dowodzą, że im wcześniej kobieta zacznie palić, tym większe ryzyko raka piersi. Co gorsza - ryzyko to utrzymuje się na wysokim poziomie przez kolejnych 20 lat od momentu rzucenia palenia.
Badanie również sugeruje, że lata biernego palenia podnoszą ryzyko raka piersi o 32%, szczególnie jeżeli na takie bierne palenie kobieta była narażona w dzieciństwie.
Źródło: dailymail.co.uk
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl