Angielscy psychologowie ustalili, że jedną trzecią czasu, który spędzamy na rozmowie, poświęcamy osobom, których nie ma w naszym kręgu rozmówców. Główne tematy dyskusji to: sport, polityka, technika, a także sprawy osobiste. Tematy dotyczące innych osób znajdują się na pierwszym miejscu najchętniej poruszanych kwestii podczas rozmowy.
Do tej pory o plotkowaniu mówiło się, że jest zjawiskiem negatywnym. Jednak psycholog ze Szkocji – Alex Mesoudi, przeprowadził eksperyment, który miał udowodnić, że plotka to pozytywne zjawisko. Podczas badania ochotnicy słuchali różnych historii. Okazało się, że najbardziej w pamięci zapadły im te, dotyczące niewierności czy kłamstwa. Naukowiec wysnuł więc wniosek, iż plotkowanie pomaga nam unikać złych osób i ufać dobrym.
Plusem plotkowania jest również fakt, iż nabywamy umiejętność zachowania się w danym otoczeniu, dowiadujemy się które zachowania zyskują aprobatę, a które są napiętnowane. Plotkowanie spełnia więc funkcję kontrolną. Dlatego też jednym z ulubionych tematów poruszanych przez plotkujących jest niemoralne zachowanie innych.
Po potwierdzeniu, iż wyznawane przez nas wartości w danej grupie są akceptowalne, wówczas wzrasta poczucie wspólnoty. Jeśli grupa jest mała i zamknięta, wówczas wzrasta kontrola ze strony innych. Stąd też wynika fakt, iż w małych społecznościach znacznie częściej się plotkuje niż w większych.
Instytut Badania Opinii Publicznej Emnid ustał, że w gminach poniżej 5 tys. mieszkańców, 35% ankietowanych obgaduje swoich sąsiadów i znajomych nawet kilka razy w tygodniu. W miastach natomiast odestek plotkarzy wynosi 24%. Plotkując porównujemy się do innych. Jeśli u kogoś widzimy zachowania, niezgodne z przyjętą normą naszego środowiska, wówczas poczucie naszej wartości wzrasta.
Plotkowanie spełnia również funkcję oczyszczającą. Plotka pozwala nam dać upust złym emocjom.
Pamiętajmy jednak, że plotka to forma agresji słownej. Nie kontrolowana i zbyt często nadużywana może zaszkodzić nie tylko innym, ale również i nam samym.
www.wellness.fit.pl