Umiejętność słuchania innych to dar, jakim tak naprawdę mało kto dziś może się poszczycić. Zwykle staramy się bowiem brylować elokwencją, być dowcipnymi, zabawnymi, interesującymi  
fit.pl
2012-03-13 00:00
Udostępnij
Słuchaj mnie uważnie
Gdy druga osoba mówi, my zamiast jej słuchać, już układamy w głowie swoją własną wypowiedź. Jak słuchać z zainteresowaniem?

Umiejętność prawdziwego słuchania otwiera wiele dróg i wiele serc – można by powiedzieć i nie będzie to przesadą. Ten kto potrafi dobrze słuchać, zwykle jest lubiany w towarzystwie, ponieważ okazuje swoje zainteresowanie innym. Prawdziwy słuchacz ma wielu sprzymierzeńców. Fantastycznie odzwierciedla to historia, którą przytacza Alan Loy McGinnis w książce „Sztuka przyjaźni”. Otóż pewna kobieta została zaproszona na posiłek do polityka Williama E. Gladstone'a, angielskiego męża stanu, a następnego dnia – do jego przeciwnika Benjamina Disraeli. Zapytana następnie o wrażenia ze spotkania z dwoma tak zanymi osobistościami powiedziała:”Po kolacji u Pana Gladstone'a sądziłam, że jest on najinteligentniejszym człowiekiem w Anglii. Lecz po kolacji z Panem Disraeli, doszłam do wniosku, że to ja jestem najinteligentniejszą kobietą w tym kraju”. Coż ta historia najlepiej pokazuje, jakie wrażenie może wywrzeć na drugiej osobie umiejętność prawdziwego słuchania.

Oto kilka wskazówek przydatnych do wzmacniania umiejętności dobrego słuchania:

1. Słuchaj nie tylko uszami

Błądzenie wzrokiem po ścianach czy wpatrywanie się w drzwi to oczywiste sygnały, że nie masz ochoty słuchać drugiej strony. Utrzymuj częsty kontakt wzrokowy, zwracaj także na postawę swojego ciała. Podpieranie dłonią całej głowy świadczy raczej o zmęczeniu i znudzeniu, a nie o słuchaniu z zainteresowaniem. Nie rozpraszaj drugiej osoby nadmiernymi ruchami nóg, czy wierceniem się w krześle. Lekkie przechylenie głowy świadczy o słuchaniu drugiej osoby z zainteresowaniem, a także – potakiwanie głową co jakiś czas. .

2. Nie przerywaj

Nikt nie lubi jak mu się przerywa, dlatego nie rób tego, nawet jeżeli nie podoba ci się to, co mówi rozmówca. Często zwłaszcza kobiety zaczynają mówić o jednym, w trakcie zmieniają nieco perspektywę i kończą dużo łagodniej niż zaczęły – po prostu podczas mówienia „układają” sobie niejako dany pogląd w głowie. Dlatego nie przerywaj.

3. Nie wtrącaj swoich rad

Jeżeli rozmówca nie pyta ciebie o radę, bądź ostrożny w ich dawaniu. Rada, nawet najlepsza, może się wydawać dobrym rozwiązaniem dla ciebie, ale nie koniecznie dla drugiej osoby. Może za to skutecznie zniechęcić rozmówcę do dalszej rozmowy. Szczególnie, jeżeli jest to młoda osoba – w rozmowach nastolatków z rodzicami bardzo ważne jest powstrzymywanie się wręcz przed nadmiernym udzielaniem dobrych rad. To tylko zniechęci nastolatka do rozmów w przyszłości i sprawi, że zamknie się on w sobie z wielkim poczuciem niezrozumienia.

4. Okaż wdzięczność

Gdy ktoś mówi o rzeczach trudnych, wstydliwych, ciężkich, gdy zwierza się z kłopotliwych sytuacji, albo takich które przedstawiają go w kiepskim świetle – zawsze potem ma obawy czy nie powiedział za dużo. Warto wtedy okazać rozmówcy wdzięczność za zaufanie i zapewnić go, że nadal mamy takie samo dobre zdanie o nim. Jeżeli rozmowa ma charakter poufny, pamiętaj by zachować tajemnicę dla siebie.

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl