Powrót do normalności
Psycholodzy polecają łagodne przejście z czasu urlopu do „normalności”. Już planując wakacje, dobrze jest przewidzieć dzień, dwa zapasu, które spędzimy po powrocie z podróży w domu. Taki okres „przejścia” pozwoli nam lepiej zaadoptować się do rzeczywistości i codziennej pracy. Warto także w tym jednym, czy dwóch dniach przejścia ustawić budzik rano. Zwykle w wakacje nasze dni wyglądają zupełnie inaczej, kładziemy się spać dużo później i dłużej śpimy, zatem nastawiając budzik wcześniej, szybciej będziemy zmęczeni, więc położymy się także wcześniej. Dzięki temu pójdziemy do pracy wyspani.
Ogranicz się do priorytetów
Jeżeli należysz do osób, które skrupulatnie planują każdy ruch, twój organizer jest zapewne pełny działań na pierwszy dzień powrotu do pracy po urlopie. Sprawdzanie poczty, odpowiadanie na bieżące maile i rozwiązywanie kryzysów, które namnożyły się podczas twojej nieobecności... - jeżeli tak zaczniesz dzień, to po dwóch godzinach będziesz wykończona. Lepiej spójrz na listę zadań i wyobrębnij priorytety. Zrób tylko to co jest absolutnie ważne i pilne. Resztę rzeczy przełóż na kolejne dni. Działaj powoli.
Rozmowa ze współpracownikami
W pierwszym dniu powrotu do pracy dobrze jest poświęcić trochę czasu na rozmowy z kolegami i koleżankami na temat wspólnie prowadzonych projektów czy zadań. Rozmowa odświeży ci temat, poczujesz się bardziej na bieżąco, a nie będzie wymagała od ciebie mobilizacji na najwyższym poziomie. Dzięki temu zorientujesz się także, co trzeba zrobić w najbliższym czasie i w jakiej kolejności.
Skutki wakacyjnej diety
Jeżeli nie bardzo stosowałaś się do wskazówek o jakich pisaliśmy ostatnio (zobacz: „Wakacyjne menu, czyli jak nie przytyć jedząc poza domem?) i pofolgowałaś sobie w wakacje, teraz twój organizm odczuwa tego skutki. Nie tylko w postaci dodatkowego kilograma, ale ogólnie pogorszonego samopoczucia (słodycze, słone przekąski, alkohol – to wszystko wpływa na stan twojego organizmu). Dobrze jest w ciągu dni przejściowych zwiększyć aktywność fizyczną – pójście na pływalnię, długi spacer, nordic walking, czy fitness – wszystko co zapewni ci ruch i pozwoli organizmowi pozbyć się toksyn będzie bardzo korzystne. Im szybciej także wrócisz do zdrowych nawyków żywieniowych, tym lepiej!
Powakacyjny sposób na relaks
Wybierz zdjęcie, które najmilej ci się kojarzy, które wywołuje w tobie odprężenie. Zapisz je na służbowym komputerze, bądź wywołaj i postaw na biurku służbowym (jeżeli masz taką możliwość) – dzięki temu, ilekroć będziesz się czuła zmęczona, zestresowana, czy zapracowana – będziesz mogła spojrzeć na wybrany krajobraz i powspominać przez dwie, trzy minuty tamtą chwilę. Skup się na odświeżeniu wspomnień, przypomnij sobie dokładnie powietrze, dotyk piasku, powiew bryzy itd. - wszystkie szczegóły związane z danym wspomnieniem – dzięki takiemu ćwiczeniu relaksacyjnemu zapewnisz sobie odprężenie i napływ nowej energii.
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
Powakacyjny powrót do rzeczywistości
Leniwe leżenie na plaży, albo pełne wyzwań wędrówki po górach. Późne śniadania, kawa na hotelowym tarasie, zwiedzanie okolicznych zabytków. Ekstremalne sporty, nowi ludzie, nowe miejsca. Wakacje każdego z nas mogą być inne, ale łączy je jedno – kiedyś muszą się skończyć! Jak wrócić do pracy po urlopie bez szkody dla organizmu?