Dotychczas badania pokazywały, że osoby z nadciśnieniem mogą znacznie obniżyć ryzyko chorób serca poprzez ograniczenie spożywanej w diecie soli. Nowe badanie dowodzi, czegoś zupełnie odwrotnego. Jak to możliwe?
Badanie przeprowadzono na ponad trzech i pół tysiącach osób z problemami serca, jednakże większość z nich miała ciśnienie krwi w normie. Naukowcy doszli do zaskakujących wniosków – osoby z najwyższym poziomem sodu w moczu, były aż o cztery razy mniej narażone na śmierć z powodu chorób serca, w porównaniu do osób z najniższym poziomem sodu. Wyniki badania zaskoczyły nawet AHA (American Heart Association), które od wielu lat nakłania Amerykanów do spożywania mniejszej ilości soli.
Badania uruchomiły debatę na temat tego czy rzeczywiście zalecenia diety z niską zawartością soli powinni stosować wszyscy. Część ekspertów twierdzi bowiem, że niektórzy ludzie mogą być bardziej wrażliwi na zawartość soli niż inni, oraz że osoby z prawidłowym ciśnieniem krwi mogą nie odnosić korzyści z obniżania zawartości sodu w diecie. W większości do tej pory przeprowadzanych badań, brali udział uczestnicy ze zdiagnozowanym nadciśnieniem, albo z bardzo wysokiem ryzykiem rozwoju nadciśnienia.
Autorzy badania szukają przyczyn zaskakujących wyników, biorą pod uwagę m.in.: stosunkowo młody wiek uczestników (od 20 do 60 lat), oraz niewystarczająco długi okres badań (8 lat). Niemniej, trudno aby jedno badanie dostatecznie przesądzało o wszystkim. Dlatego nie ufajmy ślepo najnowszym zapewnieniom i zdajmy się na zdrową racjonalną dietę, zwłaszcza, jeżeli takie zalecenia otrzymaliśmy od naszego lekarza, czy dietetyka.
Źródło: healthland.time.com
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
Redukcja soli w diecie to korzyści dla serca?
Więcej warzyw i owoców, mniej soli – takie są powszechne zalecenia na temat zdrowej diety. Tymczasem nowe badania opublikowane w Journal of the American Medical Association pokazują, że niekoniecznie redukcja soli może mieć takie korzyści dla serca, jak się uważa