Rower stacjonarny czy orbitrek - co lepiej kupić?

Rowerek treningowy i orbitrek (trenażer eliptyczny) to dwa najbardziej popularne sprzęty fitness. Oba są równie polecane do użytku domowego, nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się: co lepiej kupić, rower stacjonarny czy orbitrek? Sprawdzamy!
2022-01-03 00:00
Udostępnij
Rower stacjonarny czy orbitrek - co lepiej kupić?

Jakie efekty daje rower stacjonarny?

O rowerku stacjonarnym często mówi się, że jest doskonałym zamiennikiem dla zwykłego roweru. To idealne rozwiązanie na cały rok, ale rowerki treningowe szczególnie dobrze sprawdzają się np. w niepogodę lub zimą, gdy chodniki i drogi są oblodzone. Bez wątpienia - treningowy rower stacjonarny pod względem skuteczności i efektów, jakie daje, rzeczywiście dobrze zastępuje ten mobilny, z dwoma kołami.

· Ile kalorii można spalić na rowerze stacjonarnym?

Dokładna liczba kalorii możliwych do spalenia na rowerze stacjonarnym jest oczywiście uzależniona od intensywności jazdy, a więc jej prędkości oraz ustawionego poziomu oporu. Zwykły rower przy tempie około 20 km/h pomaga spalić 400-500 kcal w ciągu godziny. Rowerek stacjonarny „wyrzuca” ich od 300 do 700 przez godzinę, wynik jest więc porównywalny.

Co ciekawe, efekt można nawet zwiększyć – wystarczy odpowiednia technika jazdy. W przypadku spinningu (do którego przeznaczone są specjalne domowe rowery treningowe), liczba spalonych kalorii może wzrosnąć nawet do 1000 w ciągu godziny! Podobny wynik daje jazda interwałem, czyli zgodnie z zasadą „szybko-wolno”, na zmianę.

· Które mięśnie rozbudowuje jazda na rowerze stacjonarnym?

Stacjonarny rower treningowy, tak jak zwykły model mobilny, angażuje przede wszystkim dolne partie ciała. W największym stopniu rozbudowuje oraz modeluje zatem mięśnie, a także rozciąga ścięgna następujących części ciała:

  • łydek,
  • podudzi,
  • ud – szczególnie dwugłowy oraz czworogłowy,
  • pośladków
  • oraz bioder.

Nie oznacza to jednak, że górne części ciała zostają całkowicie wykluczone z treningu, przeciwnie. Opieranie się na kierownicy przenosi znaczną część ciężaru na bicepsy i tricepsy, i w tych partiach można się zatem spodziewać rozbudowania muskulatury. Regularne ćwiczenia na rowerku stacjonarnym mogą więc ukształtować również:

  • brzuch – choć w najmniejszym stopniu ze wszystkich partii ciała,
  • klatkę piersiową,
  • ramiona,
  • przedramiona
  • oraz plecy.

Jakie efekty dają ćwiczenia na orbitreku?

Orbitrek to niezwykle uniwersalny sprzęt treningowy. Szeroki wybór tego typu urządzeń znajdziesz na stronie EMPIK: https://www.empik.com/sport/sprzet-fitness/orbitreki,41170103,s. Modele tego typu przypominają połączenie rowerka stacjonarnego z bieżnią i stepperem, a ćwiczenia na nich kojarzą się z biegiem na nartach bądź nordic walkingiem, z tym, że wzmocnionym systemem oporu. Ta funkcjonalna maszyna kosztuje – zależnie od modelu – od zaledwie kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. A jakie daje efekty?

· Ile kalorii można spalić, trenując na orbitreku?

Godzina ćwiczeń na trenażerze eliptycznym pozwala spalić od 500 do nawet 800 kalorii, zależnie od intensywności treningu. Oczywiście im wyższy ustawiony poziom oporu na koło zamachowe, tym więcej siły będziesz musiał włożyć we wprawienie go w ruch. W rezultacie organizm pobierze więcej energii ze swoich zapasów – czyli właśnie kalorii.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze - szczególnie w przypadku osób początkujących - że intensywność treningu powinna zostać dostosowana do swoich indywidualnych możliwości. Nie warto „rzucać się” na zbyt głęboką wodę, z myślą, że „przecież szybciej schudnę” – wówczas jedynym efektem może być zniechęcenie się do mozolnych, wycieńczających treningów. Jeśli zależy ci na maksymalnie szybkim i skutecznym zrzuceniu kilku kilogramów, to postaw na trening interwałowy. Pozwala on spalić nawet 1000 kcal w godzinę, a jednocześnie stanowi świetne urozmaicenie standardowych ćwiczeń.

· Jak orbitrek działa na mięśnie?

Orbitrek angażuje podczas treningu zarówno dolne, jak i górne partie ciała – i to w takim samym stopniu. Nogi ruszają się rytmicznie na platformach, a ręce zarządzają tym ruchem poprzez naprzemienne przyciąganie pionowych długich ramion. W związku z tym, regularny trening może pomóc ci ukształtować mięśnie i rozruszać ścięgna oraz kości w następujących częściach ciała:

  • łydkach,
  • podudziach,
  • udach,
  • biodrach,
  • brzuchu,
  • klatce piersiowej,
  • plecach,
  • przedramionach,
  • ramionach,
  • oraz na grzbiecie.

Trening na trenażerze eliptycznym modeluje równocześnie nawet 90% mięśni całego ciała!

Co lepsze: rower stacjonarny czy orbitrek?

Biorąc pod uwagę wpływ obu sprzętów na zdrowie, a więc poprawę kondycji czy wydolności krążeniowo-oddechowej, to są one równie wydajne. I rowerek, i orbitrek poprawią twoją formę tak samo skutecznie. Wystarczy już miesiąc regularnych ćwiczeń (wykonywanych minimum 3 razy w tygodniu po – w przypadku osób początkujących – ok. 15-20 minut), by zauważyć znaczną poprawę w zarządzaniu oddechem czy pojemności płuc.

Co więcej, oba sprzęty zmniejszają ryzyko przejścia zawału serca (pierwszego lub kolejnego) czy wystąpienia takich dolegliwości, jak nadciśnienie bądź miażdżyca. Dlatego przed wyborem któregoś z nich powinieneś zastanowić się, na czym (poza zwiększeniem wytrzymałości ciała) zależy ci bardziej: szybkim schudnięciu, rozbudowaniu muskulatury czy może po prostu niskiej cenie urządzenia?

Jeśli chodzi o zrzucenie wagi, różnica między orbitrekiem i rowerkiem jest niewielka, jednak na korzyść tego pierwszego. Trenażer eliptyczny wygrywa również pod względem rozbudowy mięśni; chyba że trenujący chce ćwiczyć tylko nogi, wówczas lepszy będzie rowerek. Rower stacjonarny jest również dużo tańszy, najprostszy model można kupić nawet za nieco ponad 200 zł.