Ludzie atrakcyjni i zadbani wzbudzają u innych zaufanie, dlatego też łatwo można ulec ich urokowi i poddać się działaniom jakie nam "podyktują”. Kierując się faktami można by pomyśleć, że człowiek dzisiejszy jest powierzchowny i płytki, ale patrząc obiektywniej - czy ktoś niezadbany może być osobą, która potrafi zorganizować sobie dobrze życie? Zdarza się to bardzo rzadko.
Atrakcyjność zewnętrza ma więc bardzo duży wpływ na odbiór otoczenia. Wystarczy być schludnie i czysto ubranym, a już będziemy mieć łatwiej w różnych sytuacjach. Ważniejszą jednak rzeczą, która bezpośrednio wpływa na naszą atrakcyjność jest to, jak sami siebie postrzegamy. Samopoczucie jest jednym z podstawowych czynników wpływających na sukces związany z komunikacją z innym, które odzwierciedla naszą osobowość w wyznaczony sposób. Nawet atrakcyjna osoba, której samopoczucie nie jest pozytywne wzbudzi u innych niechęć mimo tego, że ładnie wygląda, ponieważ to jak się zachowuje ma wpływ na to, jak zostanie odebrana przez innych. W ocenie poszczególnych osób bierzemy pod wzgląd przede wszystkim to, jak wyglądamy, jak się prezentujemy, ubieramy itd. Jednak często zdarza się tak, że nawet „ideały” mają problemy z akceptacją przez otoczenie.
Dlaczego tak jest? Otóż badania dowiodły, że na to, jak postrzegają nas inni duży wpływ ma to jak sami siebie widzimy, jak czujemy się ze sobą. Nieatrakcyjna dziewczyna z lekką nadwagą, lecz o świętym przekonaniu, że jest idealna, że nic jej nie brakuje, roztacza wokół siebie pozytywną aurę, którą inni odbierają za coś co uznają za wartościowe. Tak więc, jak o sobie myślisz, tak będą myśleć o Tobie inni.
Możesz być piękną i szczupłą osobą, jednak jeżeli Twoja samoocena będzie niska, nikt nie będzie Cię odbierał taką, jaką jesteś. Otocznie będzie Cię uważało tylko za nieatrakcyjną szarą myszkę. Nie zdobędziesz w ten sposób akceptacji otoczenia. Najważniejsze więc w tym wszystkim jest zachowanie, szczególnie pewności siebie. Nic tak nie uskrzydla, jak wiara we własne siły, swój wygląd i postępowanie. Z odwagą wyrażaj swoją opinię, ze zdecydowaniem i przekonaniem mów o własnej racji. Jeżeli okażemy wśród grupy swoją słabość, odebrane zostanie to, jako nieatrakcyjność.
Bo kto ma uwierzyć, że jesteś "fajny", skoro Ty w to nie wierzysz? Dlatego, jeżeli źle się czujesz we własnym ciele i masz kilka kilogramów więcej, może zamiast wiecznej walki z tym małym mankamentem zaakceptuj swoje kompleksy, naucz się kochać swoje ciało i samą siebie, a zobaczysz jak diametralnie zmieni się sytuacja wokół ciebie. Zarówno Ty, jak i otoczenie będzie tryskać optymizmem. Odbiorą Cię jako pozytywną i świadomą własnej wartości osobę. Oczywiście nauczenie się pewności siebie nie przyjdzie z dnia na dzień, ale jest to możliwe. Należy przede wszystkim znać swoje zalety i skupić się na nich. Możemy stanąć przed lustrem i do znudzenia wychwalać siebie. Nawet jeżeli według nas, nie pokrywa się to z prawdą i tak to róbmy. Mów tak, aż do momentu kiedy w to sam uwierzysz.
Kluczem do akceptacji przez otoczenie jest więc zaakceptowanie samego siebie.
Monika Nazim
www.fit.pl