W Europie funkcjonuje ponad 8000 firm – producentów kosmetyków, 97% z nich to średnie i małe przedsiębiorstwa. Obok Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Wlk. Brytanii – Polska jest jednym z największych producentów kosmetyków (800 firm) w UE.
24 marca 2009 Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził nowe przepisy UE dotyczące kosmetyków. Rozporządzenie ustala zasady, które powinien respektować i przestrzegać każdy producent wyrobu kosmetycznego dostępnego na rynku. Celem rozporządzenia jest zapewnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego i wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego. Aby zapewnić spełnienie tego celu wytwarzanie wyrobów kosmetycznych powinno być zgodne z Dobrymi Praktykami Produkcyjnymi, w skrócie DPP lub GMP (ang. GMP - Good Manufacturing Practice). Zgodnie z ustawą o kosmetykach (Dz.U. z 30.03.2001 r. Nr 42 poz.473 z późn.zm.) oraz Dyrektywą Europejską Nr 76/768 EWG producenci zobowiązani są do stosowania zasad DPP oraz okazania odpowiednim organom dokumentacji poświadczającej realizowanie tych zasad.
Różnorodność interpretacji obowiązujących aktów prawnych w zakresie DPP/GMP dla branży kosmetycznej powoduje, że funkcjonujące systemy GMP posiadają wiele luk. Rozwiązaniem jest wdrożenie standardu ISO 22716:2007, które daje możliwość dostarczenia klientom produktu bezpiecznego, o najwyższej gwarantowanej jakości. Norma ISO 22716 została uznana przez CEN (fr. Comité Européen de Normalisation) i notyfikowana jako norma zharmonizowana dla GMP.
[-------]
Co dokładnie oznacza ISO 22716?
Standard ISO 22716 dostarcza wytyczne w zakresie Dobrej Praktyki Produkcyjnej kosmetyków z uwzględnieniem specyficznych potrzeb tego sektora. Opublikowana norma zawiera wskazówki dotyczące produkcji, kontroli, składowania, transportu produktów kosmetycznych, a także określa szczegółowe wymagania odnoszące się do personelu. Swoją tematyką obejmuje także zagadnienia związane z kontrolą jakości, podwykonastwem oraz higieną produkcji. Nie reguluje jednak działań badawczo-rozwojowych, dystrybucji wyrobów gotowych, aspektów bezpieczeństwa pracowników ani aspektów związanych z ochroną środowiska naturalnego.
PN- EN 22716:2009
Tematyka DPP obecna jest w polskim prawodawstwie już od wielu lat. Nasza rodzima branża kosmetyczna nie posiadała jednak jednolitego dokumentu dokładnie precyzującego tego typu wymagania. Część polskich firm opierało się w tym zakresie na wytycznych Colipa. Aktualnie, ISO 22716 wprowadzone zostało do polskiego ustawodawstwa. Pod nazwą PN- EN 22716:2009 kryje się polskie wydanie Przewodnika Dobrych Praktyk Produkcyjnych.
Korzyści ISO 22716
Wśród korzyści wdrożenia i certyfikacji ISO 22716 należy wymienić wzrost wartości marki – poprzez demonstrację gwarancji bezpieczeństwa i wysokiej jakości oferowanych produktów – i w efekcie wzrost zaufania konsumentów. Certyfikacja nie jest wymagana, ale może stanowić wartość dodaną podczas inspekcji organów kontrolnych, nie bez znaczenia są również aspekty trans-graniczne (import-eksport) – w celu eliminacji ryzyka certyfikat jest wręcz wymagany. ISO 22716 ułatwia też systemowe podejście do wymagań prawnych i zwiększa przejrzystość w relacjach Klient –Dostawca
Odpowiedzialność za właściwy skład kosmetyku i jego bezpieczeństwo spoczywa na producencie – pamiętajcie o tym Drodzy Konsumenci!
Marta Rutkowska, Bureau Veritas Certification
www.fit.pl