Istnieje związek między goryczą, odczuwaną w wyniku porażki, a jakością życia i zdrowiem fizycznym – dowiedli kanadyjscy uczeni. O ich wynikach badań informuje serwis EurekAlert
fit.pl
2011-08-17 00:00
Udostępnij
Unikaj goryczy dla zdrowia!
- Ciągłe zgorzknienie może skutkować odczuwaniem gniewu i wrogości, które, jeśli wystarczająco silne, mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne - powiedział Carsten Wrosch, profesor z Wydziału Psychologii Concordia University i członek Centre for Research in Human Development. Jego zdaniem jeśli gorycz jest odczuwana przez dłuższy czas, może pogorszyć metabolizm, odporność, funkcjonowanie organów lub spowodować rozwój choroby.
 

Autor badań wskazuje, że główną przyczyną odczuwania goryczy jest porażka. Jednak w odróżnieniu od żalu, który objawia się obwinianiem siebie za niepowodzenia, gorycz skutkuje zrzucaniem winy na czynniki zewnętrzne, gniewem i rzucaniem oskarżeń.  


Według Wroscha i jego współpracowników, zgorzknienia można uniknąć, jeśli po porażce spróbuje się znaleźć inny sposób osiągnięcia celów. Jeśli to się nie uda, powinno się porzucić bezowocne wysiłki i zaangażować w coś równie ważnego (np. zamiast bezskutecznie starać się o awans poszukać lepszej pracy). Proces odrywania się od porażek i angażowania w nowe przedsięwzięcia nazywany jest autoregulacją (ang. self-regulation) i pozwala uniknąć gorzkich uczuć.


Według Michaela Lindena z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego, na chorobę zwaną "zespołem zgorzknienia pourazowego" cierpi ok. 1-2 proc. populacji.
 

źródło: PAP - Nauka w Polsce

www.fit.pl