– Woda jest niezbędna do przebiegu procesów chemicznych, transportu cząsteczek, reguluje ciepłotę ciała, procesy oczyszczania organizmu z produktów przemiany materii, toksyn, stanowi środowisko ochronne dla mózgu i rdzenia kręgowego, gałki ocznej oraz płodu – mówi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. Specjalista przypomina również, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne jest wypicie 2-2,5 litra wody dziennie. Trzeba przy tym pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę różni się zależnie od wieku, aktywności fizycznej czy innych czynników.
Najzdrowsze są oczywiście wody czerpane z zasobów podziemnych. W nich znajdują się głównie związki sodu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza w postaci chlorków, siarczanów, wodorowęglanów, fluorków, jodków.
Według dr Jarosz, wody źródlane lub niskozmineralizowane są dobre dla wszystkich, również dla dzieci i kobiet w ciąży. Jednak osoby cierpiące na różne schorzenia powinny dobierać sobie wody mineralne ze względu na ich szczególny skład, np. chorzy na osteoporozę powinni wybierać wody z wysoką zawartością wapnia, a chorzy na kamicę nerkową powinni takich wód unikać.
www.fit.pl