Krok pierwszy: zabezpiecz swoje miejsce pracy
Zanim zabierzesz się do krojenia owoców, gotowania powideł czy wekowania, warto uprzednio zabezpieczyć przestrzeń wokół siebie. Jeżeli w Twojej kuchni królują dywany, najlepiej usunąć je z okolic kuchenki, zawijając ich brzeg lub wynosząc do innego pomieszczenia. Inną opcją jest zabezpieczenie dywanu starymi gazetami – w ten sposób nawet jeśli cokolwiek na nim wyląduje, nie będzie on bezpieczny. Ten sam trik możesz zastosować również w przypadku płytek czy paneli podłogowych. Przykryte gazetą lub cienkim ręczniczkiem nie pobrudzą się, co zaoszczędzi Ci sporo pracy, by je potem doczyścić.
Pamiętaj, aby przed plamami zabezpieczyć nie tylko swoje podłogi, ale również dłonie, zwłaszcza jeżeli pracujesz z owocami typu aronia czy jeżyna, których soku wyjątkowo ciężko pozbyć się ze skóry. Wystarczy założyć rękawiczki kuchenne, by nie mieć problemu zabarwionych sokiem rąk.
Krok drugi: zamiast sprzątania odpowiednie sprzęty
Zabierając się do wykonania pysznych konfitur należy usunąć z owoców pestki lub gniazda nasienne. W tym celu najwygodniej posłużyć się drylownicą taką jak np. Cherrymat marki Leifheit. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów. Zaraz, zaraz… a co drylownica ma wspólnego ze sprzątaniem? Wbrew pozorom całkiem sporo! Używając drylownicy zapobiegasz miażdżeniu miąższu, a tym samym, sok nie wydostaje się na zewnątrz. A nawet jeśli mu się uda, to szybko trafia do dużej misy wbudowanej w drylownicę, która gwarantuje to, że kuchnia pozostaje czysta!
Kolejnym przydatnym sprzętem jest osłona przeciwrozpryskowa marki Leifheit, która zapobiega rozpryskiwaniu się gotujących powideł na kuchenkę, płytki czy blat. Ułożoną na patelni osłonę można bez problemu rozkładać i składać do dowolnej wielkości, i w ten sposób kontrolować smażoną bądź duszoną potrawę. Dodatkowym atutem osłony jest możliwość jej złożenia do rozmiarów łopatki do tortu, dzięki czemu z łatwością zmieścisz ją w nawet niewielkiej szafce na sztućce. Czysto i praktycznie.
Krok trzeci: działaj na bieżąco!
Przy długim gotowaniu powideł nie da się zupełnie uniknąć bałaganu, dlatego zawsze warto mieć pod ręką wilgotną ściereczkę, którą szybko przetrzesz ewentualne niespodzianki. Najlepiej sprzątać na bieżąco, gdyż zaschnięte plamy ze słodkich dżemów czy marmolad wyjątkowo ciężko jest usunąć – zwłaszcza jeżeli niefortunnie wylądują one na kuchence czy płytkach. Jednak i na to jest sposób!
Krok czwarty: perfekcyjna czystość
Nawet jeżeli odrobina konfitury skapnęła na kuchenkę i przypaliła się, nie załamuj rąk, lecz sięgnij po płyn odtłuszczający marki Leifheit. To prawdziwy bohater w kuchni! Butelka z rozpylaczem o pojemności 500 ml zawiera wysokoalkaliczny środek czyszczący, który świetnie radzi sobie nie tylko z tłuszczem, ale również z uporczywymi, zaschniętymi plamami. Wystarczy kilka razy przetrzeć i gotowe.
Ratunkiem dla nieodpowiednio zabezpieczonych podłóg będzie zaś mop Pico Spray Leifheit – to poręczny sprzęt, który przyda Ci się, aby przetrzeć wszelkie zabrudzenia powstałe w trakcie, jak i po gotowaniu. Jego główną zaletą jest fakt, że jest zawsze gotowy do użycia! A to dzięki temu, że zawiera wbudowany pojemnik na wodę. Jak to działa? Za pomocą uchwytu na rączce wystarczy delikatnie spryskać czyszczoną powierzchnię mgiełką wody, przetrzeć i cieszyć się czystą podłogą. Jakie to proste!
Wekowanie może być (dosłownie) czystą przyjemnością. Dzięki sprytnym trikom przy sprzątaniu, po wielu godzinnej pracy w kuchni, jej efektem będą jedynie przepyszne przetwory. Kuchnia będzie lśniła czystością, a w powietrzu będzie unosił słodki zapach owoców i Twojej satysfakcji z własnoręcznie przygotowanych dżemów.