Czy zdarza Ci się pić wodę z kranu? Jak oceniasz jej smak, zapach i twardość? Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy kranówka w Twoim domu jest bezpieczna?
fit.pl
2010-10-28 00:00
Udostępnij
Zaufać wodzie kranowej...
Większość z nas nie ufa wodzie kranowej i nie odważyłoby się napić jej bez przegotowania. Doskonale pamiętamy przestrogi naszych babek, które twierdziły, że aby nie nabawić się przykrych dolegliwości, należy pić wodę tylko po przegotowaniu.

Nasza nieufność jest dodatkowo podsycana przez fakt, że woda z kranu miewa nieprzyjemny smak i zapach, a także zostawia osad w czajniku. Czy rzeczywiście należy się jej obawiać?

Firma BRITA postanowiła to sprawdzić i przy pomocy specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła niezależne, ogólnopolskie badania jakości wody pochodzącej z wodociągów. Wyniki dla niektórych z pewnością będą zaskakujące.

Po przebadaniu składu wody okazało się, że  nasza kranówka jest całkowicie bezpieczna, bo nie zawiera szkodliwych bakterii i spełnia wszystkie rygorystyczne normy. To dzięki temu, że jest ona stale monitorowana przez zakłady wodociągowe i odpowiednie służby sanitarne. Jednak walory użytkowe kranówki takie jak smak, zapach czy twardość, nie wszędzie są zadowalające.

Na smak i zapach wody wpływają na przykład sposoby jej transportu, uzdatniania i pozyskiwania. Inaczej smakuje woda pozyskiwana z rzeki i ta z ujęcia głębinowego, inne wody są w górach, a  inne na terenach nizinnych. Dlatego jeśli woda z naszego kranu ma walory, które nam nie odpowiadają, oznacza to, że wymaga optymalizacji i warto ją filtrować.

Na gorszą jakość wody wpływają następujące czynniki:

Chlor: Chlor bywa używany w sieci wodociągowej jako bezpieczny środek odkażający. Ma nieprzyjemny smak i brzydki zapach.

Osady: To materia nieorganiczna lub wynik naturalnej wegetacji. Osady mogą ulegać nagromadzeniu w rurach i przewodach instalacji domowej, przyczyniając się do nieprzyjemnego smaku i zapachu wody.

Minerały: Twarda woda zawiera rozpuszczone minerały, takie jak magnez i wapń. Te dwa pierwiastki są przyczyną stopniowego osadzania się kamienia w czajnikach i urządzeniach gospodarstwa domowego, w których używa się gorącej wody.

Metale: Różne metale, w tym ciężkie, takie jak ołów, miedź i glin są często obecne w wodzie, zależnie od materiałów użytych do budowy domowych instalacji (starszego typu).

[-------]

Czy można poprawić jakość wody

Istnieje wiele stereotypów dotyczących możliwości poprawienia jakości wody. Na przykład taki, że w tym celu należy ją przegotować. Tymczasem jeśli woda kranowa jest czysta bakteriologicznie, to gotowanie niczego nie da. W ten sposób nie pozbędziemy się śladowych ilości różnych związków chemicznych, które są w niej obecne. Nie ma się co łudzić, że gotując wodę poprawimy jej smak.

Inni, nie mając zaufania do wody pochodzącej z wodociągów, używają do przygotowywania gorących napojów i  posiłków wody mineralnej. Zawiera ona jednak większą ilość soli, dlatego kawa, herbata i niektóre posiłki przygotowane na jej podstawie mogą być niesmaczne. Na dodatek minerały w niej zawarte mogą być przyczyną powstawania osadów i kamienia.

Istnieje jednak sprawdzony sposób na poprawienie jakości wody,  a także jej walorów smakowych i zapachowych. Wystarczy użyć dzbankowego filtra do wody.

Dlaczego warto używać filtra do wody:

1. Filtrowana woda kranowa jest bardziej czysta. Proces filtracji mechanicznej zatrzymuje  piasek lub inne drobne zanieczyszczenia (np. rdza), które znalazły się w wodzie kranowej w wyniku transportu wody wodociągiem.

2. Filtrowana woda kranowa lepiej pachnie i smakuje. Filtr do wody potrafi w niemal 100% zmniejszyć zawartość w niej chloru, będącego przyczyną  nieprzyjemnego zapachu.

3.  Wykorzystywany w dzbankowych filtrach do wody węgiel aktywowany redukuje z wody wybrane pestycydy oraz zanieczyszczenia organiczne, które negatywnie wpływają na smak, zapach i wygląd wody. Węgiel aktywowany, ze względu na swoją zdolność adsorpcyjną, jest również wykorzystywany w medycynie (tzw. carbo medicinalis, czyli węgiel leczniczy, wiąże substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, które powodują zatrucie pokarmowe i biegunkę. Są to m.in. toksyny bakteryjne, bakterie, leki i produkty gnilne).

4. Dzbankowe filtry do wody zmniejszają twardość wody, odpowiedzialną za narastanie tzw. kamienia na dnie czajnika. Wewnętrzne i zewnętrzne testy jakości dzbankowych filtrów do wody  wskazują na to, iż usuwają one podczas całego okresu używalności wkładu średnio około 50% twardości wody kranowej. Jest to ilość absolutnie wystarczająca do zahamowania narastania kamienia w urządzeniach podgrzewających wodę i do przygotowania smaczniejszych napojów i posiłków. Filtrowana woda nie jest jednak całkowicie pozbawiona minerałów.

5. Filtrowana woda kranowa jest bardziej miękka, przygotowana na jej podstawie kawa i herbata zaparzają się lepiej, a na ich powierzchni nie powstaje oleisty, gorzki osad.

6. Potrawy przygotowywane na bazie filtrowanej wody są smaczniejsze, a dodatkowo warzywa zachowują swoje oryginalne kolory.

[-------]

7. Domowy, dzbankowy filtr do wody zmniejsza o ponad 90%  ilość ołowiu – metalu ciężkiego niebezpiecznego dla zdrowia - w wodzie kranowej podczas całego okresu stosowania wkładu filtrującego.

8.  Filtrowana woda kranowa jest pozbawiona chloru, metali ciężkich oraz wybranych pestycydów, które mogą się znaleźć w wodzie kranowej w skutek przenikania z pól do rzek i wód gruntowych po obfitych deszczach. Jeśli jej nie przefiltrujesz za pomocą określonego systemu filtrującego, Twój organizm będzie musiał poradzić sobie z nimi sam.

9. Filtry dzbankowe, które wyposażone są dodatkowo w jony srebra, aż do 48 godzin chronią filtrowaną wodę przed rozwojem bakterii.

10. Taniej jest filtrować wodę kranową wykorzystywaną do przygotowania napojów i potraw niż przygotowywać je na bazie wody butelkowanej. Mniej kupionych butelek z wodą oznacza również zmniejszenie negatywnego wpływu ich utylizacji na środowisko naturalne.

www.fit.pl