Ból głowy w okolicach czoła i oczodołów nie pozwala ci pracować, a każdy ruch głową powoduje kolejną falę cierpienia? Czas więc zadbać o zatoki i pozbyć się uczucia bólu
fit.pl
2012-03-28 00:00
Udostępnij
Ból zatok – jak z nim walczyć?
Zatoki to puste, wypełnione powietrzem przestrzenie w kościach czaszki. To właśnie dzięki nim głos jest dźwięczny, czaszka lżejsza i odporniejsza na urazy, a do płuc trafia nawilżone i ogrzane powietrze. Gdy katarowa wydzielina blokuje ujścia do nosa, zatoki przestają być drożne, a powietrze i śluz nie mogą z nich wypłynąć. To prosta droga do zapalenia, które może przerodzić się w stan przewlekły. Jego przyczyną może być także katar alergiczny i zmiany anatomiczne w nosie.

Profilaktyka

Na zapalenie zatok cierpi 5% mieszkańców Europy Środkowej, w tym co siódmy Polak. Bóle często dopadają palaczy - to kolejny powód by zerwać ze zgubnym nałogiem. Dym tytoniowy wysusza drogi oddechowe, co sprzyja zmianom bakteryjnym. Zamiast papierosa sięgnij więc po szklankę wody, która pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny. Lekarze zalecają wypijanie około dwóch litrów. Warto także włączyć do swojej diety chrzan i czosnek - mają właściwości przeciwzapalne, są bogate w witaminę C.

Pokonaj ból zatok

Gdy profilaktyka nie pomoże, zamiast sięgać po kolejny środek przeciwbólowy warto wypróbować równie skuteczne, naturalne metody leczenia np. inhalacje. Wystarczy przygotować ziołowy wywar lub wrzątek z dodatkiem leczniczych substancji i ręcznik, którym nakrywamy głowę i ramiona. Potem pochylając się kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnią wdychamy opary.

Zabieg inhalacji powinien trwać około 15 minut. Można go wykonywać nawet dwa razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że do godziny po nim nie powinniśmy wychodzić z domu. Inhalacyjny napar można przygotować np. z suszonych kwiatów rumianku (2 łyżek na 0,5 litra wrzątku), soli kuchennej (1 łyżka na litr wrzątku) lub olejków aromatycznych (drzewo herbaciane, tymianek).

Jeśli nie masz możliwości przeprowadzenia takiego zabiegu (np. w pracy), możesz po prostu zwilżyć chusteczkę higieniczną odrobiną olejku z mięty, eukaliptusa, sosny lub drzewa herbacianego. Przyłóż chusteczkę do nosa i wdychaj zapach przez kilka minut.

Nasze babcie na ból zatok stosowały ciepłe kompresy. Ich przygotowanie nie jest wcale takie trudne. Wystarczy wsypać do garnka 5 łyżek siemienia lnianego, zalać szklanką wody i zagotować. Powstałą papkę należy nałożyć na gazę opatrunkową, a potem przyłożyć do czoła, nosa i policzków. Taki zabieg powinien trwać około 10 minut. Można powtarzać go kilkukrotnie w ciągu dnia.

zatokiJeśli jednak domowe sposoby nie pomogą czekać cię będzie wizyta u lekarza. Zapalenia zatok nie można zbagatelizować. Oto oznaki, które powinny cię zaalarmować:

Oznaki ostrego zapalenia zatok:
  • podwyższona temperatura ciała
  • złe samopoczucie
  • uczucie zatkanego nosa
  • patologiczna wydzielina spływająca do gardła

Oznaki przewlekłego zapalenia zatok:
  • uczucie zatkanego nosa
  • wydzielina patologiczna
  • ból w rzucie zatok, bóle głowy
  • brzydki oddech
  • zmęczenie

Jak rozpoznać, które z zatok są objęte procesem chorobowym?

Zatoki szczękowe: ból zatoki, zębów, skroni, oczu, nasilający się podczas uniesienia głowy, a zmniejszający przy leżeniu; osłabienie, upośledzenie węchu, uczucie ucisku poniżej gałki ocznej. Pojawia się nocny kaszel, dolegliwości nasilają się w ciągu dnia.

Zatoka czołowa: ból jest bardzo silny, zlokalizowany w okolicy czoła; nasila się podczas leżenia, a zmniejsza po uniesieniu głowy.

Zatoki sitowe: ból w wewnętrznym kąciku oka, ból skroni, wokół oczu, nasilający się w pozycji leżącej i podczas kaszlu; ból zmniejsza się po uniesieniu głowy.

Zobacz także:

www.fit.pl