5 najczęstszych błędów w ćwiczeniu, które powodują ból

Przemogłeś się i rozpocząłeś ćwiczenia. Zależy Ci na tym, by zdrowo żyć i mieć jędrne, wysportowane ciało. Twój organizm jednak nie funkcjonuje jak należy i odmawia współpracy. Mięśnie bolą, czujesz zmęczenie i nie masz siły, by kolejny raz powrócić do ćwiczeń. Być może jest to efekt błędów, które popełniasz, uprawiając wysiłek fizyczny 
fit.pl
2024-01-26 14:08
Udostępnij
5 najczęstszych błędów w ćwiczeniu, które powodują ból

Poniżej zestaw najczęstszych błędów, które zdarzają się nie tylko początkującym. Czego unikać, by nasze ćwiczenia nie obciążały organizmu i przynosiły spodziewany efekt? O tym musisz zapomnieć, jeśli chcesz ćwiczyć stale i spełniać swoje założenia. Błędem jest nie tylko brak chęci i odpowiedniej motywacji. „Wystarczy chcieć” to nie wszystko i często nie wystarcza. Niejednokrotnie bardzo chcemy, ale ciało odmawia nam posłuszeństwa. Dlatego pamiętajmy o relaksie i odpowiedniej pielęgnacji mięśni, które ciężko pracowały.

1. Czas oraz intensywność wykonywanych ćwiczeń należy stopniować. Pamiętaj, nie rozpoczynaj ćwiczeń w tempie na maksa. Kiedy zaczynamy swoją przygodę ze sportem nie potrafimy wyznaczyć sobie racjonalnej granicy. W zapasie jeszcze sporo sił, a my chcemy osiągnąć jak najszybszy efekt. To najczęstszy błąd.

Kilka pierwszych treningów bez ustanowienia racjonalnego tempa może nie tylko spowodować nadmierne obciążenie organizmu, ale nawet całkowicie zniechęcić do uprawiania sportu. Powinniśmy stopniowo wydłużać czas ćwiczeń – często rozpoczynając od kilku, kilkunastu minut.

Dobra rada? Kilka głębokich wdechów i pozostawienie sobie czasu. Efekty przyjdą stopniowo, warto uzbroić się w cierpliwość. Czasem dobrze postawić na wsparcie profesjonalisty, który pomoże w wyznaczeniu częstotliwości ruchu oraz zestawu ćwiczeń, które powinniśmy wykonywać.


2. Rozgrzewka. Pamiętaj o odpowiednim rozgrzaniu oraz rozciągnięciu tych partii mięśni, które za chwilę będą pracować intensywniej. Nie bez przyczyny wpajano nam tę zasadę już na szkolnych lekcjach wf-u.

Stopniowe oswajanie organizmu z właściwym wysiłkiem to najlepsza metoda, by uniknąć kontuzji i przeciążeń. Twój organizm łagodnie przyzwyczai się do pracy i znacznie lepiej ją zniesie. Wydaje się to niezwykle proste, a jednak o rozgrzewce zapomina wielu. Tylko doświadczeni i świadomi sportowcy nigdy nie rozpoczną treningu bez tego elementu.

3. Nieregularność, przerwy w ćwiczeniach. Przerwy w ćwiczeniach powodują zastanie się mięśni. To bardzo częsta przyczyna bólu. Organizm po prostu odzwyczaił się od wysiłku i na nowo musi nauczyć się pracować na wyższych obrotach.

Robiąc długie odstępy w ćwiczeniach, zaprzepaszczamy osiągnięty poziom i efekt. Wracamy do punktu zero. Jest to jeden z najtrudniejszych błędów do wyeliminowania. Wymaga użycia silnej woli oraz determinacji w dążeniu do celu.

Dobrze sprawdza się powtarzanie sobie powodów, dla których podjęliśmy trud ćwiczeń i ile do tej pory udało się nam już osiągnąć. Ćwiczenia wpłyną w każdym przypadku korzystnie na stan zdrowia – jeśli jednak to dla zbyt niska nagroda, przywołujmy w myślach atrakcyjny wygląd, który zamierzamy wypracować. To naprawdę zawsze pomaga!

4. Brak odpoczynku i regeneracji po każdym treningu. Po każdym solidnie wykonanym treningu odpoczywaj i regeneruj się. Uzupełniaj płyny i w żadnym wypadku nie katuj się dodatkowymi dietami. Jedz zdrowo, lecz pamiętaj o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki kalorii.

„Mięśnie należy właściwie pielęgnować, pomóc im powrócić do formy, odpowiednio je traktując” - mówi Katarzyna Zakrzewska, odpowiedzialna za receptury preparatów marki Refitner. „Po treningu świetnie sprawdzą się żele chłodzące bądź rozgrzewające – niewiele jest na rynku produktów profesjonalnych, przeznaczonych specjalnie dla sportowców.

W domu przed położeniem się do łóżka, wmasujmy w mięśnie, które pracowały porcję żelu rozgrzewającego, który nie tylko przyjemnie rozluźni i odpręży, ale także dostarczy zmysłowi węchu bardzo przyjemnych doznań, działając terapeutycznie za pomocą zapachu” - dodaje. Najlepsze są takie na bazie naturalnych wyciągów ziołowych oraz olejków eterycznych. Naturalny skład jest całkowicie bezpieczny oraz pozwala na regularne bezpieczne i długotrwałe stosowanie.

5. Jeśli czujemy po treningu ból, jest to wyraźny sygnał ze strony organizmu, by przestać. Nie jesteśmy herosami i zaciskanie zębów w tym przypadku na pewno nie jest dobrą metodą, by poradzić sobie z problemem.

W pierwszej fazie urazu ważne jest zapobieganie tzw. ostrym objawom, czyli bólowi. W myśl zasady RICE (rest, ice, compression, elevation) pozwólmy odpocząć narażonej partii ciała, posmarowaniu jej żelem chłodzącym, uciśnijmy ją, a na końcu unieśmy do góry.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, a ból wciąż trwa lub wręcz nasila się, musimy udać się do lekarza. Regularne stosowanie żeli do masażu dla sportowców pomaga zapobiec tego rodzaju sytuacjom. Ciało i napięte zmęczone mięśnie rozluźniają się, a organizm właściwie i w sposób kontrolowany powraca do formy. Skóra dostaje odpowiednią dawkę pielęgnacji. Możemy ćwiczyć regularnie i osiągać coraz lepsze efekty.