Ból pleców jest z reguły spowodowany wadą postawy lub przemęczeniem, czasem jednak pojawia się z innych powodów. Zobacz z jakich...
fit.pl
2007-02-13 00:00
Udostępnij
Co może oznaczać ból pleców?

Plecy bolą nas coraz częściej, a przyczyną tego z reguły jest wada postawy lub przemęczenie. Czasem jednak, takie dolegliwości mogą pojawiać się z innych, bardziej zagadkowych powodów.

Grzbiet

Gdy odczuwasz ból nagły, szarpiący lub przesuwający się, a na dodatek towarzyszy mu uczucie nadwrażliwości na dotyk, może to świadczyć o zapaleniu nerwów. W takiej sytuacji ból może trwać od kilku sekund, aż do kilku minut. Pomóc sobie możesz zażywając tabletkę przeciwbólową, lecz wizyta u lekarza jest konieczna.

Ból klatki piersiowej i grzbietu towarzyszący kichaniu oraz jednocześnie pojawiający się podczas chodzenia może mówić o demineralizacji kości. Przyczyną osteoporozy jest niedobór wapnia, witaminy D, bądź żeńskich hormonów płciowych. Takiego bólu nie wolno lekceważyć. Doraźnie pomóc może wzbogacenie naszej diety nabiałem i częste przebywanie na słońcu, jednak zalecana jest w tym przypadku konsultacja lekarska.

Lędźwia

W tej części może nam dokuczać ból tępy, promieniujący do brzucha i pachwiny. Może on oznaczać choroby układu moczowego, np. zapalenie nerek, pęcherza moczowego lub kamicę nerkową. Uśmierzyć ból mogą środki przeciwbólowe, nie wolno nam  jednak zapomnieć o wizycie u specjalisty, ponieważ nieleczone choroby układu moczowego grożą powikłaniami.

Szyja i kark

Przesuwający się, pulsujący ból  może być skutkiem przeziębienia lub grypy. Podobne dolegliwości pojawić się mogą przy zapaleniu stawów, kości  lub przy nadwyrężeniu mięśni szyi.

Tępy, uporczywy ból sygnalizuje przepracowanie i zestresowanie. Dolegliwość ta nie jest groźna, wystarczy trochę ruchu oraz odpowiednia dawka snu.

Sztywność szyi i silny ból karku mogą oznaczać poważne choroby (np. zapalenie opon mózgowych). Jeśli mamy dodatkowe dolegliwości, nudności, gorączkę i nadwrażliwość na światło, niezwłocznie powinniśmy się zgłosić do lekarza.

Bark

Efektem dużego napięcia nerwowego może być ból usytuowany po jednej stronie barku i towarzyszący mu ból głowy. W tej sytuacji pomaga zastosowanie aromaterapii.
Uciskający ból po jednej stronie to skutek nadwyrężenia mięśni barkowych poprzez długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji. Pomocna w tym przypadku będzie ciepła kąpiel oraz maść przeciwbólowa.

Krzyż

Strzykanie w krzyżu to dolegliwość częściej dotykająca kobiety, często towarzyszy bowiem menstruacji. Najlepszym sposobem na pozbycie się bólu są chłodne okłady.

Silny i nagły ból w krzyżu, szczególnie odczuwalny przy pochylaniu, może oznaczać wypadnięcie dysku. Należy wówczas położyć się i wziąć tabletkę przeciwbólową. Najbardziej jednak skutecznym sposobem pozbycia się tego bólu jest  masaż. Gdy i ta metoda zawiedzie, należy zgłosić się do lekarza.

www.fit.pl