Paradontoza to choroba przyzębia. Groźne drobnoustroje skupiają się na płytce i kamieniu nazębnym, do których szczoteczka do zębów często ma utrudniony dostęp i wywołują zapalenie dziąseł. Bakterie te dodatkowo wydzielają toksyny szkodzące zębom, i dziąsłom. Nieoczyszczony kamień nazębny, po jakimś czasie nawarstwia się, twardnieje i tworzy niebezpieczny dla dziąseł ucisk. Konsekwencje mogą być bardzo poważne – na skutek zaniku kości zaatakowanych przez szczepy bakterii, może dojść do utraty zębów.
Bezpośredni i pośrednie przyczyny paradontozy:
- bakterie
- zmiany hormonalne
- niektóre leki
- kamień
- niektóre choroby np. cukrzyca
- papierosy
- brak higieny
Często paradontozę poprzedza krwawienie dziąseł. Żeby nie dopuścić do paradontozy, lepiej w porę rozprawić się z krwawieniem i wyeliminować to, co je wywołuje.
- zbyt twarda szczoteczka do zębów, która podrażnia
- stany zapalne wywołane bakteriami
- próchnica
- kamień
- niewłaściwa higiena
[-------]
Zapobieganie:
1. Myj zęby regularnie szczoteczką o właściwym włosiu i używaj nici dentystycznych
2. Zdjęcie kamienia – usuwaj go raz na pół roku
3. Wizyta u ortodonty – zły zgryz utrudnia dokładne mycie zębów, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii
4. Specjalne pasty do zębów, żele i bakteriobójcze płyny do jamy ustnej (nie zapomnij o czyszczeniu języka, który jest skupiskiem bakterii)
5. Dieta: wyeliminuj z niej słodycze i napoje gazowane, które powodują próchnicę i osłabiają kość zęba. Sięgnij po twarde warzywa i owoce (np. marchewkę czy jabłka), które działają jak polerki dla zębów, oczyszczają powierzchnię zębów z nalotu i kamienia.
6. Gdy dziąsła są opuchnięte, płucz jamę ustną naparem z szałwii, która ma właściwości bakteriobójcze i łagodzące podrażnienia