Dlaczego latem również chorujemy na anginę?

Angina, będąca ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła, objawia się charakterystycznymi symptomami i często wymaga leczenia antybiotykiem. Choroba ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. O jej objawach, przyczynach oraz sposobach leczenia opowiada lek. Dominika Hanusek z American Heart of Poland.
Aleksandra Załęska
2024-08-20 12:40
Udostępnij
Dlaczego latem również chorujemy na anginę?

Angina to choroba zakaźna, wywoływana głównie przez paciorkowce grupy A (Streptococcus pyogenes). Drobnoustroje te łatwo przenoszą się drogą kropelkową – przez kaszel, kichanie czy bliski kontakt z osobą chorą. W miejscach takich jak szkoły czy biura, gdzie ludzie przebywają w bliskim kontakcie, angina może się szybko rozprzestrzeniać.

Rozpoczyna się od bólu gardła

  • Początek choroby jest zazwyczaj nagły i intensywny. Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból gardła, utrudniający przełykanie i promieniujący w kierunku uszu. Inne typowe objawy anginy to wysoka gorączka (często powyżej 38°C), dreszcze, powiększone i bolesne węzły chłonne na szyi i podżuchwowe, złe samopoczucie, ból głowy oraz ogólne osłabienie, przypominające symptomy przeziębienia – wyjaśnia lek. Dominika Hanusek, American Heart of Poland.

Leczenie: antybiotyk i odpoczynek

  • Anginy nie można lekceważyć, gdyż jej powikłania mogą być poważne, obejmując m.in. ropnie okołomigdałkowe, gorączkę reumatyczną czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Dlatego właściwa diagnoza i leczenie są kluczowe – podkreśla ekspertka z American Heart of Poland. Leczenie anginy zazwyczaj wymaga antybiotyków, głównie penicyliny lub jej pochodnych. Dodatkowo, zalecany jest odpoczynek, odpowiednie nawodnienie oraz stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Angina latem? To możliwe! Chociaż angina kojarzy się głównie z chłodniejszymi porami roku, latem również może nas dopaść. - W upalne dni naczynia krwionośne w gardle rozszerzają się, a spożywanie zimnych napojów czy lodów powoduje ich gwałtowny skurcz i ochłodzenie tkanek. Taka sytuacja osłabia mechanizmy obronne śluzówki gardła, czyniąc ją bardziej podatną na infekcje. Ponadto, bakterie naturalnie obecne w jamie ustnej mogą łatwiej wnikać w tkanki gardła, prowadząc do stanu zapalnego – wyjaśnia lek. Dominika Hanusek.

Dbaj o swoje gardło Angina to poważna choroba, której nie wolno bagatelizować. Szybkie rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla uniknięcia poważnych powikłań. Szczególnie latem, dbając o zdrowie gardła, warto unikać nagłych zmian temperatury oraz pamiętać o higienie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. - W przypadku pojawienia się objawów anginy, natychmiastowa konsultacja z lekarzem jest konieczna, aby szybko wdrożyć leczenie i powrócić do zdrowia – podsumowuje ekspertka z American Heart of Poland.