Lekarze i fizjoterapeuci bardzo cieszą się z faktu, że coraz więcej ludzi korzysta z tej formy aktywności fizycznej – szczególnie jeżeli chodzi o osoby starsze i otyłe. Nordic Walking jest o wiele bardziej efektywniejszą techniką od zwykłego marszu. Pozytywnych aspektów tej techniki wydaje się być wiele – chociażby korygowanie postawy swojego ciała – kręgosłup podczas marszu z kijkami jest wyprostowany. Osoby, które cierpią z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem – często zmuszane są do zmiany swojego dotychczasowego trybu życia i dostawaniem go do aktualnych możliwości, które wyznacza im ich własny organizm. Jednakże, często zaprzestajemy jakiejkolwiek aktywności fizycznej w obawie przed pogorszeniem swojego stanu zdrowia, a to błąd. Brak ruchu powoduje osłabienie mięśni, pogorszenie się stanu zdrowia oraz przyspiesza osteoporozę. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są ćwiczenia przy schorzeniach kręgosłupa pod bacznym okiem fizjoterapeuty – jednak, gdy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania ciężko jest znaleźć placówkę prowadzącą zajęcia fizyczne – to najlepszym rozwiązaniem jest – Nordic Walking.
Spacer z kijkami ze względu na swoją prostotę, to jeden z nielicznych rodzajów bezpiecznej aktywności fizycznej, znakomity dla osób, które w wyniku wypadków lub z innych przyczyn straciły częściowo sprawność fizyczną. Regularnie uoprawiany wspaniale odciąża kręgosłup i wzmacnia jego mięśnie, dzięki czemu ustępują bóle. Często zalecany przy rehabilitacji. W wyniku badań przeprowadzonych w Europie Zachodniej potwierdzono pozytywny wpływ Nordic Walking na rehabilitację u pacjentów z kontuzjami sportowymi, po zabiegach ortopedycznych lub z wadami postawy.
Podczas energicznego marszu z kijkami intensywnie pracują niemal wszystkie mięśnie, przez co w szybki sposób udaje nam się wzmocnić również plecy. Nordic Walking jest bardzo bezpieczną formą ruchu, gdyż dzięki kijkom cały aparat ruchowy jest odciążony aż do 30%. Uprawiając tą dyscyplinę obserwujemy również znaczną poprawę ruchomości kręgosłupa i stawów. Nordic Walking kształtuje prawidłową postawę ciała oraz w znacznym stopniu zmniejsza lub likwiduje bóle kręgosłupa.
Pozytywne efekty dla osób z bólem kręgosłupa:
- wzmocnienie mięśni ramion, barków, klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, nóg.
- rozciągnięcie mięśni szyi, ramion oraz tułowia.
- poprawa koordynacji ruchowej- zwiększona powierzchnia podparcia (dzięki kijkom) a w konsekwencji poprawa stabilności w trakcie marszu.
- częściowe uwolnienie trzonów kręgosłupa od ciężaru głowy i tułowia, dzięki wsparciu w postaci kijów.
- zwiększony wydatek energetyczny o 20%-50% w stosunku do zwykłego marszu, bez kijów.
- o 30% mniejsze obciążenie dla układu motorycznego w porównaniu do wolnego biegu (jogging)
www.zdrowie.fit.pl