fit.pl mobile logo

Fotoalergia - czy masz alergię na słońce?

Ze słońcem trzeba obchodzić się ostrożnie, bo szkodliwe promieniowanie w nadmiarze może szkodzić

Jeszcze kilka dni i sezon urlopowy ruszy pełną parą. Na nadmorskich plażach, górskich szlakach i nad jeziorami zaroi się do urlopowiczów. W Polsce, jak na razie, pogoda nas nie rozpieszcza, ale ci, którzy wybrali wakacje za granicą, słońca mają pod dostatkiem. Problem w tym, że jedni wracają z piękną opalenizną, a inni muszą pierwsze kroki po urlopie skierować do dermatologa.

Fotoalergia

Dlaczego trzeba udać się do specjalisty od skóry? Przyczyną jest fotoalergia. To nic innego, jak alergiczne zapalenie skóry. Można go się nabawić wówczas, gdy nasza skóra charakteryzuje się zwiększoną wrażliwością na działanie promieni UV. Z

a fotoalergię odpowiedzialne jest promieniowanie słoneczne, które wchodzi w reakcję z alergenem, którym może być składnik chemiczny leków, perfum, podkładu, ale także filtrów z kremów do opalania. Pod wpływem reakcji obu czynników, powstają zmiany zapalne skóry.

Objawy fotoalergii

Na wystąpienie fotoalergii najbardziej narażone są osoby o fenotypie I, II i III, czyli osoby z tzw. jasną karnacją (zobacz tabelę fototypów >>). Na ciele, szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest delikatniejsza i rzadziej wystawiana na słońce, pojawiają się plamki i wysypka.

Skóra w tych miejscach jest zaczerwieniona. Dotykając zmienionych chorobowo miejsc, pod palcami wyczuwamy grudki i krostki. Towarzyszy temu nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie. Mogą pojawić się pęcherzyki. Jednym z objawów, występujących przy uczuleniu fotoalergicznym, może być gorączka, dochodząca nawet do 39 stopni.

Co robić zanim dostaniemy odpowiednie leki przepisane przez lekarza?

Sami możemy jedynie zmniejszyć swędzenie lub załagodzić pieczenie. Na bolące miejsca róbmy chłodne okłady. Najlepiej poradzić się w aptece, z pewnością farmaceuta poleci nam właściwe kremy i żele do smarowania o działaniu łagodzącym i uśmierzającym „słoneczne dolegliwości”.

Takie produkty można kupić bez recepty. Warto mieć pod ręką np. panthenol. Gdyby objawy ustąpiły, i tak powinniśmy udać się na konsultację do lekarza specjalisty. On postawi właściwą diagnozę i w ten sposób unikniemy dalszych konsekwencji, związanych z fotoalergią.

Osobom, którym szczególnie nie służy słońce, a nie chcącym spędzić urlopu w hotelowym pokoju, radzimy, by przed wyjściem na przykrywały całe ciało lekkimi tkaninami, najlepiej naturalnymi, w których nie będą się pocić.

Nie zapomnijmy o okularach przeciwsłonecznych i czymś na głowę - najlepiej niech będzie to kapelusz z dużym rondem, żeby przy okazji osłaniał twarz przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi. Osoby te powinny unikać miejsc silnie nasłonecznionych, a dodatkowo używać przed każdym wyjściem kremu z filtrem. Warto posmarować nim nawet miejsca zasłonięte ubraniem.

Osoby, których skóra jest wrażliwa na słońce, aż tak, że dochodzi do reakcji fotoalergicznej, powinny skonsultować z lekarzem, czy mogą korzystać z solarium. Fotoalergia może dopaść nas także zimą, kiedy oddajemy się urokom białego szaleństwa. Również zimą, w słoneczne dni, pamiętajmy o zabezpieczeniu swojej skóry.

Chroń oczy 

Fotalergia może być także szkodliwa dla oczu, szczególnie dla osób o niebieskim odcieniu (I, II lub III fenotyp). Kiedy szczypią cię oczy, łzawią, to znak, że coś się dzieje. Doraźnie możesz zastosować sól fizjologiczną do przemywania oka, ale lepiej wybierz się do okulisty. Doradzi ci jak latem dbać o oczy i pomoże wybrać okulary przeciwsłoneczne z filtrem, bo tylko takie spełniają funkcję ochronną.

Jeśli do tej pory nie pojawiły się u ciebie symptomy wskazujące na fotoalergię, nie znaczy to, że już nigdy się nie pojawią. W każdym wieku możne ona nam grozić. Jeżeli więc na swoim ciele zauważysz niepokojące zmiany na skórze, nie bagatelizuj ich.

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl