Uszy są najbardziej widoczną częścią ludzkiego narządu słuchu. Poznaj zasady dbania o ten narząd, aby cieszyć się doskonałym słuchem przez całe życie.
2022-03-01 00:00
Udostępnij
Jak dbać o uszy i słuch?

Uszy są najbardziej widoczną częścią ludzkiego narządu słuchu. Higiena, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, leki i przebyte choroby mogą mieć znaczący wpływ na jakość słyszenia. Ważne są także regularne badania kontrolne. Poznaj zasady dbania o ten narząd, aby cieszyć się doskonałym słuchem przez całe życie.

Pielęgnacja uszu

Czyszczenie to jeden z etapów, a zapobieganie i leczenie infekcji to kolejny krok w dbaniu o słuch. Pielęgnacja uszu obejmuje także unikanie zbędnego hałasu i obserwację ewentualnych ubytków słuchu.

Czyść uszy ze szczególną starannością. Nie używaj patyczków ani ostrych przedmiotów, które mogą zranić przewód słuchowy lub błonę bębenkową.

Woskowina jest sposobem oczyszczania się ucha. Jeśli nagromadzona substancja blokuje słuch, należy zgłosić się do lekarza w celu jej usunięcia. Lekarz powinien także wykonać dodatkowe badania jeśli odczuwasz swędzenie lub ból w uszach.

Wpływ chorób i leków na uszy i słuch

Niektóre choroby mogą zwiększać prawdopodobieństwo infekcji ucha lub utraty słuchu. Ponadto na stan uszu mogą wpływać efekty uboczne leków.

Jeśli doświadczasz nagłej utraty słuchu lub masz uczucie ciągłego szumu w uszach lub głowie, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że wyciek z ucha nie jest normalny i zazwyczaj wskazuje na infekcję. Zażywaj leki tylko zgodnie z zaleceniami i skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz problemy ze słuchem, równowagą lub dzwonieniem w uszach.

Hałas

Choroba i woskowina w uszach to nie jedyne rzeczy, o których musisz myśleć w kontekście właściwej pielęgnacji uszu. Ważne jest, aby chronić się przed hałasem.

W domu lub w pracy, podczas narażenia na głośne dźwięki, należy nosić środki ochrony słuchu. Dotyczy to również koszenia trawnika, używania dmuchawy do liści lub narzędzi elektrycznych. Prawo wymaga, abyś używał ochrony słuchu, jeśli pracujesz w hałaśliwym otoczeniu.

Podczas korzystania z systemów stereo i kina domowego unikaj wysokich poziomów głośności. W przypadku korzystania z przenośnych systemów dźwiękowych, głośność powinna być na komfortowym poziomie. Jeśli ktoś inny słyszy to, czego słuchasz przy użyciu słuchawek, głośność jest zbyt duża.

Noś zatyczki do uszu na koncertach rockowych, w klubach nocnych i podczas głośnych imprez sportowych. Szeroki wybór akcesoriów do ochrony słuchu znajdziesz na stronie audilo.pl.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo twojego słuchu to nie tylko kwestia pracy. Powinieneś dbać o swoje uszy również wtedy, gdy wykonujesz czynności, które lubisz.

Zawsze zakładaj kask, gdy jeździsz na rowerze, nartach, rolkach lub bierzesz udział w innych zajęciach, które narażają cię na urazy głowy i uszu.

Podczas lotu samolotem często przełykaj ślinę i ziewaj, aby wyrównać ciśnienie w uszach. Jeśli masz problemy z górnymi drogami oddechowymi, takie jak przeziębienie lub infekcja zatok, zażyj lek przeciwgrypowy na kilka godzin przed lądowaniem. Możesz również kupić zatyczki do uszu ze specjalnymi filtrami, które pomagają wyrównać ciśnienie powietrza w uszach.

Kiedy przebywasz na zewnątrz w słoneczną pogodę, pamiętaj o stosowaniu na uszy kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Jeśli zauważysz nietypowe zgrubienia lub łuszczące się obszary na uchu zewnętrznym, skontaktuj się z lekarzem. Niezwłocznie zgłoś się do laryngologa, jeśli doznasz urazu ucha, poczujesz ból lub zauważysz jakiekolwiek zmiany w narządzie słuchu. Czasami ból może mieć swoje źródło w zębach, szczęce lub szyi.

jqhcl7Xrs0nkpp8

Ubytki słuchu

Oto kilka sygnałów ostrzegawczych, które świadczą o ubytku słuchu:

  • masz trudności ze słyszeniem rozmów, zwłaszcza w obecności hałasu w tle;
  • często prosisz innych o powtórzenie tego, co powiedzieli;
  • nie zawsze rozumiesz, co mówią inni i odpowiadasz nieadekwatnie do pytania;
  • masz trudności ze słyszeniem podczas rozmowy telefonicznej;
  • przytakujesz, kiwasz głową lub uśmiechasz się podczas rozmowy, kiedy nie jesteś pewien, co zostało powiedziane;
  • nie możesz nadążyć za rozmową lub starasz się ją usłyszeć;
  • miewasz trudności z usłyszeniem dźwięków otoczenia, takich jak ćwierkanie ptaków;
  • wycofujesz się z rozmów i sytuacji społecznych, ponieważ zbyt trudno jest ci je słyszeć;
  • czytasz z ruchu warg, dzięki czemu próbujesz śledzić, co mówią inni;
  • słyszysz szum w uszach lub głowie, który nie jest spowodowany przez zewnętrzne źródło dźwięku.