Nasz organizm stara się sam bronić przed wysoką temperaturą. W czasie wysokiej temperatury rozszerzają się naczynia krwionośne, co wpływa na przyspieszenie krążenia krwi. Najważniejszy w obronie przed upałami jest pocenie się. Pot skutecznie schładza organizm. Wraz z potem z organizmu usuwane są woda i sole mineralne. Niedobór soli może wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Niedobór przyczynia się do osłabienia i wyczerpania organizmu, a także ma wpływ na brak apetytu, nudności. Bardzo ważne jest, aby podczas upałów stale nawadniać organizm. Wypijaj 2 litry wody dziennie. Podczas upałów powinniśmy unikać alkoholu i kofeiny. Warto mieć zawsze ze sobą coś do picia.
Gdy za oknem wysoka temperatura dobrze jest zwrócić uwagę na to, w co się ubieramy. W trakcie upalnych dni dobrze jest wybierać lekkie i jasne rzeczy, które uszyte są z naturalnych tkanin. Gdy przebywasz cały dzień na powietrzu posmaruj całe ciało kremem z filtrem UVA i UVB. Pamiętaj by osłaniać głowę i oczy, a na nogi zakładaj przewiewne, szmaciane sandały. Wybierając okulary przeciwsłoneczne pamiętaj, aby sprawdzić czy mają one filtr chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB. Pamiętaj, by okulary, których używasz w górach były ciemniejsze niż te używane w mieście. Jakoś okularów jest bardzo ważna. Ciemne szkła ograniczają dopływ światła do oczu, a wtedy twoje źrenice natychmiast rozszerzają się i wyłapują więcej szkodliwego ultrafioletu niż normalnie. Promienie dostają się do siatkówki i soczewki, gdyż żaden filtr nie stoi im na przeszkodzie. Dlatego też lepiej jest zrezygnować z okularów, niż zakładać okulary bez filtra.
Zmień również swoją dietę na lżejszą. Jedz często, ale posiłki podziel na mniejsze porcje, dzięki temu nie będziesz czuła się ociężale. Spożywaj dużo owoców i warzyw, mięso zastąp rybami. Unikaj lodów – nie dlatego, że tuczą; zimne lody plus upał równa się angina!
Nawet mimo zachowania ostrożności może się zdarzyć, że poczujesz się źle, twoja twarz stanie się czerwona, będziesz obficie się pocić, pojawią się nudności, zaburzenia widzenia. Wówczas możesz być pewna, że masz do czynienia z udarem. Ofiarę udaru należy jak najszybciej przenieść w chłodne miejsce i ułożyć ją w pozycji pół-leżącej. Głowę i klatkę piersiową takiej osoby powinno się pokryć zimnymi okładami z wody lub lodu. Co 10 minut należy mierzyć temperaturę ciała. Gdy obniży się do 38 stopni wówczas schładzanie można przerwać. W sytuacji, gdy stan osoby z udarem nie wraca szybko do normy, musisz jak najszybciej wezwać lekarza.
www.fit.pl