Kleszcze to niepozorne małe owady, które na pierwszy rzut oka nie budzą w nas niepokoju. Jednak te małe pajęczaki są bardzo groźne, przenoszą bardzo wiele chorób
fit.pl
2010-08-10 00:00
Udostępnij
Jak usunąć kleszcza

tick2Latem przebywamy bardzo dużo na świeżym powietrzu. W lesie, na łące, w parku powinniśmy bardzo uważać, aby kleszcze nas nie zaatakowały.

Kleszcze przed ugryzieniem znieczulają naszą skórę swoja śliną. Dlatego też często nie czujemy, że zostaliśmy zaatakowani. Kleszcze mogą być nosicielami wielu groźnych drobnoustrojów, co prowadzić może do boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu.

Aby chronić się przed kleszczami, powinniśmy, wybierając się na spacer, odpowiednio się ubrać. Do lasu, na łąkę czy do parku warto założyć czapkę z daszkiem oraz odzież bardziej zakrywającą nasze ciało niż odkrywającą. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyjmy całe nasze ciało, a szczególnie szyję, głowę, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe, gdyż tam kleszcze najczęściej znajdują miejsce do ukąszenia.

W aptekach dostępne są również specjalne preparaty chroniące przed kleszczami, które należy stosować przed wyjściem z domu na teren zagrożony pojawieniem się kleszczy.

Jak pozbyć się kleszcza? Jeżeli pomimo podjętych środków ostrożności znajdziemy na swoim ciele kleszcza, po pierwsze nie panikujmy. Jak najszybciej powinniśmy usunąć kleszcza pęsętą kosmetyczną. Wprawdzie do przeniesienia się bakterii wywołujących kleszczowe zapalenie mózgu wystarczy kilka minut, tym nie mniej szybkie usunięcie kleszcza zmniejsza kilkakrotnie ryzyko zachorowania.

Kleszcza musimy usunąć w całości. Chwyć go za twardą nasadę narządów gębowych, która znajduje się przy skórze. Nie usuwaj kleszcza rękami, nie smaruj tłuszczem, wazeliną , kremem, alkoholem, przypalać go czy zgniatać. Po skończonym zabiegu zalecane jest, aby sprawdzić przy pomocy lupy czy kleszcz został wyciągnięty w całości

W aptekach możesz znaleźć specjalne urządzenia, które pomagają usuwać kleszcze z ciała. Działają one na zasadzie kleszczołapek. Po wyjęciu owada ręce należy dokładnie umyć, a ranę przemyć dezynfekującym środkiem.

Jeżeli sam obawiasz się usunąć kleszcza, zawsze możesz udać się do lekarza, który niewątpliwie służyć będzie fachową pomocą.

Pamiętaj, aby po usunięciu kleszcza obserwować miejsce ukłucia przez okres kilku tygodni. Gdy pojawi się zaczerwienienie lub powiększający rumień należy niezwłocznie udać się do lekarza.