Tajemnica winnej latorośli od wieków jest znana kucharzom, smakoszom i winiarzom, tymczasem produkty pochodne, jak ocet czy olej, to jednak współczesne dobrodziejstwo, które pomaga uzupełniać niedobory pozytywnych kwasów tłuszczowych oraz witamin, a także wspomaga odchudzanie a potrawom dodaje smaku
Olej z pestek winogron
Osoby, które każdego dnia chcą dbać o zdrowe menu, powinny sięgać po wszelkiego rodzaju olejne. Wśród bogactwa olejów i oliwy z oliwek także olej tłoczony z pestek winogron doskonale doprawia potrawy, dbając o zdrowie naszego organizmu.
Olej z pestek winogron to bogactwo kwasu linolowego, spośród wielu olejów to on zawiera go najwięcej. Kwas ten nie jest produkowany przez człowieka a wspomaga obniżanie ciśnienia krwi dzięki transportowaniu “złego” i miażdżeniu go a także uzupełnianiu tego dobrego.
Olej na bazie wytłoków z pestek winogron jest także ważnym źródłem witaminy E.
Do sałatki i na patelnię
W przeciwieństwie do wielu olejów, które nie zawsze dobrze smakują, olej z pestek winogron nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku i podkreśla ich walory. Świetnie komponuje się we wszelkiego rodzaju sałatkach, nadaje się do smażenia, gotowania i pieczenia w przeciwieństwie np. do oliw z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Jego istotną zaleta jest nieporównywalna z żadnym innym olejem właściwość zachowywania smaku składników potraw. Potrawy smażone na oleju z pestek winogron nie otrzymają obcego aromatu, nie zmienią swoich właściwości i nut smakowych a co najważniejsze, nie będą miały tłustego smaku.
W porównaniu z innymi olejami, olej z pestek winogron nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach dzięki wyższej temperaturze dymienia oraz zapłonu i wynosi 251 stopni, podczas gdy idealna temperatura smażenia wynosi 180 st. C. Olej z pestek winogron jest także bardzo ekonomiczny, już jego niewielka ilość pozwala odpowiednio doprawić potrawę i usmażyć, bez zbędnego uczucia tłustości.
[-------]
Ocet balsamiczny
To nietypowy, mało klarowny ocet o ciemnej barwie. Jego intensywny i ostrzejszy smak zyskał już zwolenników na całym świecie. Prawdziwy ocet balsamiczny powinien być wykonywany z zagęszczonego soku lub musu z białych winogron. Jest jednak bardzo drogi, ale jednocześnie zdrowy i nadaje charakterystyczny zapach i smak potrawom.
Żadna dobra kuchnia nie może obejść się bez oliwy z oliwek oraz octu balsamicznego. Ocet balsamiczny doskonale wzbogaca smak sałat, dań z drobiu oraz czerwonego mięsa. Jest klasycznym dodatkiem do włoskiej sałatki caprese a także hiszpańskiego chłodnika gazpacho.
Znakomicie współgra w daniach jako element sosów. Z powodzeniem może dostarczyć wspaniałych doznań smakowych w daniach z rybą, białym mięsem, szynką, warzywami a nawet lodami i owocami.
Ocet do kupienia w sklepach zazwyczaj wykonywany jest z czerwonego octu winnego lub zagęszczanego soku winogronowego z dodatkiem karmelu.
Ocet pełen zdrowia
Okazuje się, że ocet balsamiczny to także bogate źródło witamin i minerałów: fosforu, magnezu a nawet potasu. Ocet balsamiczny to także doskonały pomocnik w redukcji wagi, ułatwia spalanie tłuszczu i oczyszcza organizm. Ocet ten potrafi także absorbować toksyny z organizmu, wspomaga leczenie żylaków oraz hemoroidów. Ponadto zapobiega fermentacji jelitowej, hamuje biegunki a także reguluje pracę jelit.
Ocet reguluje również ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, a także hamuje przedwcześnie powstawanie zmian miażdżycowych. Co więcej ocet balsamiczny to także doskonały kosmetyk dla urody. Poprawia wygląd skóry i włosów, zapobiega ich wypadaniu.
www.zdrowie.fit.pl