Ból głowy
Aby zniwelować ból głowy, wykonaj napar mięty i melisy, który ma działanie rozkurczające, przeciwbólowe i uspokajające. Ziele mięty i melisy zmieszaj w równej ilości (czuba łyżka świeżych lub suszonych) i zalej wrzącą wodą. Napar możesz wykorzystać do inhalacji lub popijać w ciągu dnia 2-3 razy. Możesz wykorzystać mięty lub melisowy olejek do natarcia skroni.
Przeziębienie
Kichasz, kaszlesz, nie masz sił, pojawiła się gorączka? Nie musisz od razu sięgać po specyfiki znane z reklam. Na dolegliwości przeziębienia pomoże syrop z buraków. Łagodzi chrypkę i kaszel. Wystarczy 2 średnie buraki pokroić w kostkę i zasypać 3-4 łyżkami cukru. Na dobę wstawić do lodówki, odcedzić powstały syrop i gotowe. Kiedy tylko pojawią się objawy choroby, stosuj dwa razy dziennie po jednej łyżeczce.
Bóle menstruacyjne
Zna je chyba każda kobieta. Gdy tylko zaczynają się te dni, sięgamy po proszki przeciwbólowe i rozkurczające. Zamiast tego można stosować napar miętowo-melisowy lub wykorzystać kojące działanie ciepła. W tym celu będzie potrzebny Ci termofor, napełniony ciepła wodą i przyłożony do podbrzusza na ok. 30 minut. Można również wykorzystać zmoczony w ciepłej wodzie ręcznik. Na ból miesiączkowy działa również gorący prysznic – polewanie gorącym strumieniem wody brzucha i odcinka lędźwiowego.
Zapalenie pęcherza
Ból, swędzenie i pieczenie przy oddawaniu moczu? Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość kobiet. Kiedy przydarzy nam się zapalenie pęcherza, warto mieć pod ręką napój z cytryny i pietruszki, mający właściwości moczopędne. Wystarczy niegazowaną wodą zalać plasterki cytryn i liście pietruszki. W ciągu dnia popijaj często, małymi porcjami. Kurację prowadź przez 3 dni.
Możesz również zetrzeć surowy korzeń pietruszki i odcisnąć z niego sok. Następnie zażywać po 15 kropli, 3 razy dziennie.
Ból kręgosłupa
Brak ruchu nie jest najlepszą metodą kuracji bolącego kręgosłupa. By złagodzić ból, stosuj zimne okłady, które pomogą zmniejszyć stan zapalny. Najprostszy zimny okład to umieszczenie garści kostek lodu w ściereczce i przyłożenie na około 5 minut do bolącego miejsca. Taka kuracje warto powtórzyć 3-4 razy w ciągu dnia. Efekt kuracji wzmocni masaż bolącego miejsca, zimnym okładem.
Niestrawność
Pojawia się najczęściej po przejedzeniu i przeciążeniu wątroby przez zbyt tłuste potrawy. Niestrawność pomoże złagodzić herbatka z imbirem. 1 łyżeczkę startych wiórków z imbiru zalej szklanka wrzątku. Napój posłodź miodem i bardzo powoli go wypij.
Pamiętaj, że samoleczenie ma sens jedynie w przypadku, kiedy dolegliwości nie są nasilone i nie trwają dłużej nić 2-3 dni.
www.zdrowie.fit.pl