Jak się zarażamy?
Człowiek jest najlepszym źródłem zarażenia grypą. Głównym miejscem, gdzie dochodzi do infekcji jest nabłonek układu oddechowego. Może jednak dojść do zmian na skutek obecności wirusa w innych tkankach np. serca, mózgu, czy tkance chłonnej. Wydzielina z dróg oddechowych zawiera duże ilości wirusa, dlatego choroba szybko szerzy się drogą kropelkową i przenosi z osoby na osobę.
Osoba zarażona może przenosić na innych wirusy od 1 do 6 dni, zwykle jednak prątkowanie odbywa się w okresie od 2 do 3 dni przed wystąpieniem objawów i kilka dni po ich ustąpieniu. Wirus grypy dostaje się przez drogi oddechowe a jego działanie bardzo szybko opanowuje organizm i przysłowiowo “rozkłada” od kilku do kilkunastu godzin. Grypa jest bardzo zaraźliwą chorobą, dlatego w krótkim czasie dochodzi do wysokiej liczby zachorowań.
Grypa – podszyta podstępnym wirusem
Nie łatwo wyleczyć się z grypy. Choć na pierwszy rzut oka wyglądamy i czujemy się zdrowo, osłabienie układu odpornościowego i zaburzona wydolność organizmu może prowadzić do szybkiego nawrotu choroby, a w konsekwencji powikłań pogrypowych, które są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego. Mogą one być konsekwencją działania wirusa lub także zakażenia bakteryjnego.
[-------]
Wśród wielu powikłań pogrypowych najczęstszymi są:
- zapalenie płuc i oskrzeli
- ropienie płuc
- zaburzenia oddychania
- zapalenie mięśnia sercowego i aorty
- zapalenie opon mózgowych
- schorzenia neurologiczne
Powikłania najczęściej występują u dzieci powyżej 4 roku życia oraz seniorów, cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego (astma, mukowiscydoza) nerek czy krwi. Czynnikiem sprzyjającym nawrotom choroby i powikłaniom jest terapia sterydowa oraz choroba nowotworowa.
Jak uchronić się przed nawrotem choroby i powikłaniami?
- Nie bagatelizuj choroby, jeśli domowe sposoby nie działają a objawy, takie jak gorączka, katar, kaszel, utrzymują się kolejny dzień - odwiedź lekarza;
- Przestrzegaj zaleceń lekarza i regularnie przyjmuj zalecone leki (aż do zakończenia kuracji);
- Wyleż przeziębienie i grypę, nie bagatelizuj żadnych objawów, w razie komplikacji nie wahaj się skorzystać z wizyty kontrolnej;
- Wietrz pomieszczenia i utrzymuj higienę, zwłaszcza podczas kataru i kaszlu (często myj ręce)
- Po chorobie unikaj osób zarażonych i chorujących;
- Zacznij uprawiać sport lub przynajmniej regularnie spaceruj;
- Ubieraj się stosownie do pogody, nie przegrzewaj się i dbaj o odpowiednią ciepłotę ciała.
- Czytaj więcej:
www.zdrowie.fit.pl