Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu przez cewkę moczową. Problem dotyczy głównie kobiet – aż 25-45% z nich, niezależnie od wieku, doświadcza trudności z utrzymaniem moczu na pewnym etapie życia. Jednak dane te mogą być zaniżone ze względu na wstyd i niechęć do poruszania tego tematu.
Rodzaje nietrzymania moczu:
-
Wysiłkowe – mocz wydalany jest podczas kaszlu, kichania czy innych czynności powodujących ciśnienie na pęcherz. Jest to zwykle skutek osłabienia mięśni dna miednicy lub zwieracza cewki moczowej.
-
Nietrzymanie moczu z nagłym parciem – nagły wypływ moczu związany z silną potrzebą skorzystania z toalety, często występuje również w nocy. Zazwyczaj jest efektem nadczynności mięśnia wypieracza pęcherza.
-
Mieszane – łączy cechy NTM wysiłkowego i nagłego parcia. Przyczyną jest najczęściej niedrożność pęcherza.
Innym rodzajem jest nietrzymanie moczu z przepełnienia, czyli przewlekłe zatrzymanie moczu, częściej diagnozowane u mężczyzn z powiększoną prostatą.
Czynniki sprzyjające NTM:
- Menopauza i związany z nią niedobór estrogenów
- Zmiana położenia macicy
- Ciąża i poród
- Liczne porody
- Nadwaga i otyłość
- Operacje w obrębie miednicy mniejszej
- Guzy układu moczowo-płciowego
- Wady wrodzone
- Przerost prostaty u mężczyzn
- Niektóre leki (np. benzodiazepiny)
- Przewlekłe zaparcia
- Nieprawidłowe wypróżnianie się
- Urazy rdzenia kręgowego
- Stwardnienie rozsiane
- Kamica nerkowa
- Ciężka praca fizyczna
- Niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc)
- Zaburzenia psychiczne
- Starzenie się organizmu (nie u każdej osoby starzenie się automatycznie oznacza NTM)
Leczenie nietrzymania moczu:
Prof. dr hab. n. med. Witold Malinowski, ginekolog-położnik, podkreśla, że problem NTM jest poważny i wymaga uwagi, zwłaszcza w starzejących się społeczeństwach. Niestety, wiele kobiet nie zgłasza swoich dolegliwości lekarzom, co wynika z niskiej świadomości społecznej i wstydu.
W terapii NTM stosuje się różne metody, w tym leki (cholinolityki), które zmniejszają potrzebę oddawania moczu i zwiększają objętość pęcherza. Nowoczesne podejścia obejmują również metody małoinwazyjne, takie jak pessary i lasery. Ostatnio obiecujące wyniki daje terapia kolagenem.
Kolagen na ratunek pęcherzowi:
Tropokolagen, najmniejsza cząsteczka kolagenu, jest wykorzystywany w leczeniu zaburzeń uroginekologicznych. Odpowiada on za tworzenie strukturalnego wsparcia dla tkanek, co jest szczególnie ważne po ciąży, porodach i w procesach starzenia. Badanie prof. dr hab. Małgorzaty Jerzak wykazało, że iniekcje tropokolagenu typu I mogą skutecznie zmniejszać nasilenie NTM i poprawiać jakość życia kobiet z tą dolegliwością.
Co jeszcze może pomóc?
Aby radzić sobie z NTM, warto regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśnie Kegla) oraz trening pęcherza poprzez stopniowe wydłużanie przerw między uczuciem potrzeby oddania moczu a samą czynnością. Istotne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna oraz ograniczenie spożycia alkoholu, napojów gazowanych i kofeiny.