Głodówki są idealne dla zaganianych, nie mających czasu osób, ktore na co dzień odżywiają się niezdrowo i chaotycznie, a ich regularnie stosowanie sprawia, że czujemy się i wyglądamy świetnie, a ponadto odzyskujemy energię
fit.pl
2011-05-23 00:00
Udostępnij
Oczyść organizm w 3 dni

Głodówkę powinniśmy wybrać w zależności od naszego stanu zdrowia i doświadczenia w stosowaniu diet oczyszczających. Jednak przed jej rozpoczęciem powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby nie doprowadzić do odwodnienia i wycieńczenia organizmu.

Krótkie głodówki, oparte na wodzie i sokach, możesz bez obaw stosować w domu. Dłuższe, bardziej skomplikowane, pod okiem lekarza fastoterapeuty (specjalista od głodówek), zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem, bierzesz jakieś leki, masz problemy z przewodem pokarmowym lub z nerkami.

Decydując się na konkretny rodzaj głodówki, musisz też pamiętać o swojej pracy. Terapie oczyszczające mogą obniżać ciśnienie, spowalniać twoje reakcje, dlatego jeśli intensywnie się uczysz, pracujesz jako kierowca lub obsługujesz niebezpieczne maszyny, powinnaś stosować taką dietę w dni wolne od pracy i nauki.

Kuracja dla zdrowia i samopoczucia

Regularne stosowanie kuracji oczyszczających przynosi wyśmienite efekty, szczególnie kiedy odżywiasz się chaotycznie i niezdrowo. Zwiększa się wówczas Twoja witalność, samopoczucie i wygląd zewnętrzny. Głodówka, nawet taka trwająca jedną dobę, zawsze jest zdrowa. Stosowanie jej co dwa tygodnie ochroni twój organizm przed otyłością, miażdżycą, cukrzycą, zapaleniem stawów, nawet jeśli jesz niezdrowo i niewiele się ruszasz. Jeśli zamierzasz poprawić wygląd, samopoczucie i zgubić parę centymetrów w pasie, wystarczy ci kilka dni ścisłej diety składającej się z owoców, warzyw albo soków.

Natomiast jeśli zależy ci na detoksykacji i wzmocnieniu organizmu, powinnaś zdecydować się na głodówkę lub półgłodówkę, trwającą przynajmniej dwa tygodnie. Aby to było w stu procentach bezpieczne, powinnaś do niej przystąpić, mając już za sobą kurs oczyszczania dla początkujących. Podpowiemy ci, jak zdrowo i bezpiecznie go przeprowadzić.

Stosując głodówkę musisz dostosować się do poniższych wskazówek:wyklucz z jadłospisu używki: alkohol, mocną kawę, herbatę, ciężkostrawne potrawy;

  • sól zastąp ziołami; poprawią smak potraw oraz trawienie;
  • wieczór przed wypij herbatkę przeczyszczającą, albo w dzień rozpoczęcia kuracji zrób sobie lewatywę; oczyszczenie jelit skraca czas kuracji;
  • pij codziennie przynajmniej 1,5 litra wody;


Głodówka dla początkujących

Wskazaniem do zrobienia takiej kuracji jest złe samopoczucie, obrzęki, szara, ziemista cera, wypryski, zaparcia, nadwaga. Objawy te wskazują, że w twoim ciele zgromadziło się dużo toksyn i odpadów w jelitach. Oznacza to też braki minerałów i witamin: kwasu foliowego, witaminy B12, witaminy C, magnezu, potasu, cynku.

Dieta oparta na owocach i warzywach dostarczy ci, oprócz ww. składników, również błonnika. Dzięki niemu wyregulujesz ośrodek głodu i sytości. Wzmocnisz też organizm megadawką witaminy C. Jej zadaniem jest wyłapanie nadaktywnych wolnych rodników. Jeśli przedłużysz dietę o kolejne 4 dni, schudniesz następne 2 kg.


Dzień 1.

Kolacja: sałatka z pomidorów, oczyszczający napój. Składniki: 2 pomidory, ząbek czosnku, jogurt nat., łyżeczka octu jabłkowego i oliwy, 2 łyżki ziół: estragon, trybula, szczypior, bazylia, szklanka szpinaku, kromka chleba pełnoziarnistego. Przygotowanie: jogurt zmiksuj ze szpinakiem i ząbkiem czosnku; pomidora pokrój i polej sosem z oliwy, octu i ziół, zjedz z pieczywem.

Dzień 2.

Śniadanie: owocowa sałatka, nektar brzoskwiniowy. Składniki: 2 kiwi, banan, łyżka siemienia lnianego, szkl. porzeczek (rozmrożonych), łyżeczka fruktozy, sok z cytryny, łyżka otrąb pszennych, łyżka serwatki w proszku. Przygotowanie: kiwi i banana pokrój na kawałki (banana skrop sokiem), porzeczki zmiksuj ze słodzikiem, siemieniem lnianym, otrębami i serwatką, polej nimi owoce, wypij sok z brzoskwini.

Obiad, kolacja: zupa jarzynowa z owsem. Składniki: 40 g owsa, 3 marchewki (pokrój w kostkę), por pokrojony w talarki, seler starty na grubych oczkach, szkl. żurku, łyżka oliwy, szkl. bulionu warzywnego, majeranek. Przygotowanie: owies gotuj do miękkości w bulionie, warzywa uduś na oliwie i dodaj do owsa, wlej żurek, przypraw.

Dzień 3.

Śniadanie: twarożek z warzywami, sok pomidorowy. Składniki: op. twarożku light, pomidor, kilka rzodkiewek, po łyżce posiekanych: szczypiorku, bazylii, tymianku, parę plasterków zielonego ogórka, 1/2 opakowania kiełków słonecznika. Przygotowanie: warzywa pokrój, zmieszaj z twarożkiem, posyp kiełkami, popij sokiem zmiksowanym z ziołami.

Przekąska: napój truskawkowy. Składniki: szkl. truskawek, banan, jogurt naturalny. Przygotowanie: truskawki zmiksuj na papkę, dodaj jogurt zmiksuj razem, zjedz z bananem.

Obiad: makaron z warzywami. Składniki: 1/2 szkl. ugotowanych razowych świderków, szkl. kalafiora, 1/2 szkl. zielonego groszku, łyżka oliwy z oliwek, po1/2 szkl. pokrojonych marchwi i selera naciowego, szkl. bulionu, szkl. soku wielowarzywnego. Przygotowanie: warzywa usmaż na oliwie, wlej bullion, uduś; dodaj ugotowany makaron przypraw ziołami i natką pietruszki; wypij sok

Kolacja: zupa z marchwi i żurawiny. Składniki: 3 łyżki mrożonych lub suszonych żurawin, 3 marchewki, jeden ziemniak, korzeń pietruszki, szkl. bulionu, cebula, łyżeczka curry, pieprz do smaku, łyżka oliwy, łyżka masła. Przygotowanie: posiekaną cebulę zeszklij na oliwie, dodaj do ugotowanych w bulionie warzyw, zagotuj i zmiksuj, dodaj masło, żurawiny, posyp zieleniną.