Nisko oceniamy poziom opieki medycznej w Polsce – może konsultacje on-line pomogą to zmienić? Ponad połowa z nas jest za wprowadzeniem takiego rozwiązania
fit.pl
2009-10-22 00:00
Udostępnij
Polacy o służbie zdrowia
W czerwcu i lipcu 2009 roku przeprowadzone zostało przez Europ Assistance Group badanie opinii publicznej na temat stanu służby zdrowia w sześciu krajach europejskich: Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polsce. Najbardziej ze służby zdrowia zadowoleni są mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

4
Badanie Health Barometre przeprowadzane jest przez Europ Assistance Group oraz Circle Sante Societe od 2006 roku. W tym roku po raz pierwszy zbadano również opinię Polaków na temat opieki medycznej w ich kraju. Wyniki jednak nie są zadowalające. Pozytywne opinie wydało   jedynie 12% respondentów. Większość przyznała, że polska służba medyczna jest uboga (48%). Mimo to 51% badanych Polaków uważa, że konsultacje medyczne są dobre, a nawet bardzo dobre. Jedynie 11% odpowiedzi wskazuje na niezadowolenie z obsługi lekarskiej w Polsce.

Health Barometre sprawdzał ponadto, obawy i zagrożenia przedstawicieli krajów europejskich dotyczące opieki medycznej. 93% badanych Polaków obawia się opóźnień w procesie leczenia. Wśród wielu zagrożeń, wymienione zostały również: niedostateczne finansowanie służby medycznej (70%), nierówny dostęp do usług medycznych (78%), brak lekarzy (70%), ryzyko infekcji w szpitalach (73%), błędy lekarskie (70%) oraz nowe choroby (60%).

W Polsce, jak deklarują respondenci dostęp do usług medycznych jest nierówny. Aż 78% badanych to potwierdza. W porównaniu z Wielką Brytanią, gdzie 69% badanych uważa, że w ich kraju każdy ma równy dostęp do służby zdrowia, wypadamy bardzo kiepsko.

[-------]
Według pytanych Polaków, opieka nad osobami starszymi w ich kraju jest słaba (34%) lub średnia (51%). Opieka nad starszymi, niesamodzielnymi obywatelami najwyżej oceniana jest w Niemczech.

Nowe technologie w zagadnieniach zdrowotnych mają dla Europejczyków duże znaczenie. Z internetu, w celach sprawdzenia, bądź znalezienia informacji na temat zdrowia, korzysta najwięcej Szwedów (58%). Na drugim miejscu są Polacy (52%). Internet staje się coraz bardziej wiarygodnym źródłem informacji na temat zdrowia. Za rozwinięciem możliwości konsultacji on-line opowiada się 58% Polaków i 69% Szwedów. Francuzi oraz Niemcy niechętnie podchodzą do tego typu usług. Przeciwni takiemu rozwiązaniu są Francuzi (82%) oraz Niemcy (66%).

Pytano ankietowanych, jak według nich finansowana powinna być opieka medyczna w ich kraju. Większość Europejczyków wolałaby finansować usługi medyczne w systemie zintegrowanym: część ze środków państwowych, część z prywatnych ubezpieczeń. Za tym rozwiązaniem opowiedziała się ponad połowa badanych we wskazanych krajach. Jedynie 35% Polaków uważa, że służba medyczna finansowana powinna być w pełni ze środków państwowych, a 6% z nich finansowałoby w całości usługi medyczne z własnego portfela.

-Dzięki zestawieniu Polski z krajami Europy Zachodniej, widzimy w jakim kierunku powinny rozwijać się usługi medyczne w Polsce. Zintegrowany system finansowania służby zdrowia, równy dostęp do usług medycznych i jakość obsługi w placówkach medycznych to te obszary, w których widzimy ogromne możliwości oraz szanse poprawy  – mówi Ryszard Grzelak, Prezes Zarządu Europ Assistance Polska.
AG
www.fit.pl