Istnieje wiele mitów i nieporozumień dotyczących raka piersi. Wiele kobiet sądzi, że można go "dostać" na skutek uderzenia w pierś - nie ma jednak na to pewnych dowodów.
fit.pl
2011-09-20 00:00
Udostępnij
Rak piersi
Istnieją jeszcze poglądy, że rakiem można się zarazić. Badania dowodzą natomiast, że istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia ryzyka zachorowania z matki na córkę poprzez wirusa znajdującego się w mleku matki. Teoria ta wymaga jeszcze potwierdzenia wieloma testami, ale niektórzy lekarze już teraz odradzają młodym matkom karmienie piersią swych córek, jeśli w ich rodzinach występowały wcześniej  przypadki zachorowania na raka sutka. 

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących powiązania pigułki antykoncepcyjnej z zachorowaniem na raka. Lekarze twierdzą, że nowoczesne pigułki, zawierające niewielkie ilości estrogenu, nie powodują zwiększenia ryzyka zachorowania. Nic też nie dowodzi, aby hormonalna terapia kobiet po menopauzie zwiększała ryzyko wystąpienia nowotworu. 

Czy mogę zachorować na raka sutka?
  • Jeśli matka lub siostra ma raka sutka, prawdopodobieństwo że nowotwór rozwinie się i u ciebie jest trzykrotnie większe niż przeciętne.

  • Jeśli zarówno matka jak i siostra miały raka, ryzyko jego wystąpienia u ciebie jest 14 - krotnie większe.

  • Jeśli na twoich piersiach pojawiają się często guzy łagodne lub torbiele, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka.

  • Jeśli w młodym wieku urodziłaś jedno lub dwoje dzieci, zmniejszyło się tym samym ryzyko wystąpienia raka piersi u ciebie.

  • Również mężczyźni chorują na raka sutka. Powodem, dla którego choroba ta jest częstsza wśród kobiet jest większa ilość tkanki, w której guz może się rozwijać. Wyleczalność raka sutka u mężczyzn jest znacznie mniejsza, ponieważ oni zwlekają z wizytą u lekarza znacznie dłużej niż kobiety.

Rakowi sutka powiedz NIE!

  • Raz na miesiąc badaj sama swoje piersi.

  • Domagaj się, by opiekujący się tobą lekarz pierwszego kontaktu, internista lub ginekolog badał ci piersi co najmniej raz w roku.

  • Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie piersi, bez zwłoki zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że konsultacja u onkologa nie wymaga posiadania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

  • Po skończeniu 30 roku życia raz na rok masz prawo do bezpłatnego badania USG piersi. Jeśli skończyłaś 35 lat, warto byś pierwszy raz poddała się mammografii. Po 40 roku życia, oprócz wykonywanego co roku USG piersi, powinnaś także dodatkowo raz na dwa lata poddawać się badaniu mommograficznemu. Jeśli ukończyłaś 45 lat, mammografii poddawaj się co roku. O skierowanie na te badania upomni się u swojego ginekologa.

 www.fit.pl