fit.pl mobile logo

Rodzaje i przyczyny bólu głowy. Jak sobie z nim radzić?

Na ból głowy niejednokrotnie narzeka wielu z nas. Jest to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, której przyczyna może być błaha (zmęczenie, zbyt długie przebywanie przed komputerem, przewianie) lub też wiązać się z poważną chorobą. Częstego bólu głowy z pewnością nie można lekceważyć, jednak jeżeli znamy jego przyczynę lub pojawia się sporadycznie, wcale nie musimy się z nim męczyć, gdyż istnieją skuteczne sposoby na jego złagodzenie. Jakie są przyczyny bólu głowy i jak sobie z nim radzić?

Jakie są rodzaje bólu głowy?

Wyróżnić można wiele rodzajów bólu głowy, które zróżnicowane są pod względem miejsca oraz nasilenia występowania. Najpowszechniejsze z nich to:

 • migrenowy ból głowy – pulsujący, często trudny do wytrzymania, może trwać nawet ponad jedną dobę; czasem pojawiają się także nudności i światłowstręt;
 • napięciowy ból głowy – nasila się najczęściej pod koniec dnia; może mieć różne natężenie i charakter, swoje źródło ma najczęściej w części potylicznej lub czołowej i może rozchodzić się na całą głowę;
 • gromadny ból głowy – charakteryzują go jednostronne napady bólu w okolicy oczodołowo-skroniowej; ból pojawia się zazwyczaj o tych samych porach dnia, jest silny i trwa od 30 do 180 minut; często towarzyszy mu łzawienie.

Bóle głowy można rozróżnić również ze względu na miejsce występowania. Dolegliwości pojawiają się z tyłu głowy, po jednej stronie głowy, w okolicach czoła lub w skroniach. Sporadyczne napady bólu mogą być związane ze zmianą pogody, przemęczeniem lub napięciem nerwowym. Jeżeli jednak pojawiają się często i są silne, warto skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.

Najczęstsze przyczyny bólu głowy

Badania wykazują, iż najpowszechniejszy jest napięciowy ból głowy, który może wynikać między innymi z:

 • przemęczenia;
 • niedostatecznej ilości snu;
 • głodu;
 • długiego przebywania w niewygodnej pozycji;
 • nadmiernych emocji.

Uporczywy ból głowy towarzyszyć może także infekcjom oraz poważniejszym chorobom. Jest jednym z objawów między innymi:

 • przeziębienia;
 • nadciśnienia tętniczego;
 • zapalenia zatok;
 • wad narządu wzroku;
 • zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa;
 • chorych zębów.

Czasem ból głowy może być sygnałem alarmowym, dającym nam znać, że coś jest nie tak. Uporczywy, mocny, trudny do wytrzymania ból głowy powinien zmusić nas do wizyty u lekarza, gdyż może wiązać się z naprawdę poważnymi, czasem zagrażającymi życiu schorzeniami, np. zapaleniem mózgu, krwiakiem czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak leczyć bóle głowy?

Najprostszym sposobem łagodzenia dolegliwości bólowych jest spożywanie dostępnych bez recepty leków, takich jak Aspirin, który zawiera kwas acetylosalicylowy, działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W terapii napięciowych bólów głowy sprawdzą się także techniki relaksacyjne czy mocny, zdrowy sen. Należy jednak pamiętać, że jeżeli ból nie ustępuje lub nawraca, niezbędny jest kontakt ze specjalistą w celu zdiagnozowania przyczyny i podjęcia odpowiedniego leczenia. Szybkie działanie w tym zakresie może zapobiec rozwojowi groźnych chorób.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl