Testosteron odpowiada za główne funkcje seksualne oraz budowę mięśni. Zbyt niski poziom hormonu wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na stan męskiego zdrowia.
Oto pięć głównych mitów, które przez lata narosły wokół męskiego hormonu.
1. Testosteron to nielegalny środek
Nieprawda. Testosteron to w pełni legalne lekarstwo, które jednak powinno być stosowane wyłącznie pod opieką lekarza. To także naturalny hormon, który odpowiada między innymi za rozwój męskich genitaliów oraz mięśni, popęd seksualny i zdrowie kości.
Testosteron jest legalnym środkiem w medycynie, ale większość organizacji sportowych ma ścisłe normy, które zapobiegają stosowaniu go jako substancji dopingującej i zwiększającej atletyczne możliwości. Stosowanie testosteronu w sporcie jest karane nawet pozbawieniem wolności.
2. Testosteron to steryd, a te są niebezpieczne
Testosteron to rzeczywiście steryd, ale to nie czyni go niebezpiecznym. Każdy z nas jest „naładowany” różnymi, naturalnymi sterydami, jak np. estrogen czy cholesterol.
W świecie sportu „steryd” to skrót od „anaboliczny steryd hormonalny”, czyli substancja budująca mięśnie i kości (np. testosteron). O ile stosowanie go jest bezpieczne dla zdrowia, to nie wiadomo jak na ludzki organizm działają nowe sterydy, niewykrywalne w kontrolach dopingowych.
3. Testosteron jest przyczyną niekontrolowanych wybuchów agresji
Nie ma żadnego dowodu na to, by powodował on agresywne zachowania i był przyczyną przemocy. Aby to sprawdzić, naukowcy podali kilkunastu tysiącom ochotników różne dawki testosteronu i poddali badanych sytuacjom stresowym. U żadnego z mężczyzn (nawet u tych, którym podano ekstremalnie wysoką dawką) nie zaobserwowano agresywnych zachowań, mających związek z przyjmowanym hormonem.
Wbrew pozorom, to właśnie mężczyźni z niskim, naturalnym poziomem testosteronu byli bardziej nerwowi i częściej wpadali w gniew.
4. Testosteron może powodować raka prostaty
Najnowsze badania wykazały, że nie ma bezpośredniego związku między rakiem prostaty, a poziomem testosteronu. Ryzyko zachorowań było porównywalne u osób z wysokim i niskim poziomem testosteronu.
5. Wysoki poziom testosteronu powoduje łysienie
Przeciętny mężczyzna z oznakami wypadania włosów ma taki sam poziom testosteronu, jak osoba z bujnymi włosami. Łysienie ma podłoże genetyczne, a mężczyzna, który ma predyspozycje do wyglądu Kojaka, straci włosy niezależnie od poziomu testosteronu.