Meteopatia to nic innego, jak choroba cywilizacyjna, właściwie każdy po części czuje jej oddziaływanie, gdy zbyt gwałtownie zaczyna wiać, lub padać przez dłuższy czas. Spadek nastoju, czy bóle głowy mogą dotyczyć już co trzeciej osoby, która czuje się zdrowa.
Humorzaści meteopaci
Nasi przodkowie nie mieli takiego problemu, stale związani z naturą, właściwie zależni od jej działania nie ulegali jej zmianom, które zachodziły w przyrodzie. Współcześnie ludzie cywilizacji i technologii, jesteśmy gorzeje przystosowani, zamknięci w murach i stale narażeni na czynniki chemiczne.
Toksyczne miasto
Kto najbardziej narażony jest na zmienny biometr? Na pogodę najbardziej narzekają mieszkańcy miast. Sztuczne środowisko, zamknięte przestrzenie, mało ruchu, niezdrowe nawyki, brak kontaktu z naturą, toksyny i chemikalia, z którymi obcujemy na co dzień tylko dolewają oliwy do ognia.
Na zmiany pogody narzekają już młodzi ludzie, głównie kobiety, najczęściej jednak odczuwają je seniorzy po 50 roku życia. Łamanie w kościach, bóle głowy, migreny coraz częściej dotyczą ludzi w wieku produkcyjnym. Siedząca praca i brak ruchu to także sprawcy zaburzonej równowagi psychofizycznej.
Zmiany w pogodzie, na które meteopaci uczuleni są najbardziej:
Ciśnienie
Najbardziej niekorzystne dla zdrowia są zmiany ciśnienia atmosferycznego, które przekraczają 8 hPa. Takim wahaniom najczęściej towarzyszą zmieniające się fronty atmosferyczne. W czasie zmian i przechodzenia frontów meteopaci czują pobudzenie w układzie nerwowym. Przy frontach chłodnych, kurczą się naczynia krwionośne, spada także biometr. Gdy front chłodny przechodzi w cieplejszy, pogoda znacznie się poprawia, lecz słabe ciśnienie zaczyna nagle rosnąć, pojawiają się bóle głowy, ucisk migreny.
[-------]
Burza
Powoduje lęk, napięcie, problemy z koncentracją, zaburzenia krążenia. Podczas burzy wzrasta niepokój oraz nerwowość, gdyż w powietrzu wzrasta ilość jonów dodatnich, tuż po burzy, gdy poziom jonów dodatnich przynosi orzeźwienie, oczyszczone powietrze poprawia samopoczucie i rozluźnia napięcie organizmu.
Wiatr
Podczas silnego wiatru wzmagają się dolegliwości i bolączki: bardziej odczuwalne są wrzody żołądka, blizny pooperacyjne, miejsca po złamaniu kości, nasilają się problemy reumatyczne. Osoby wrażliwe na pogodę mogą także odczuwać rozdrażnienie, pobudliwość i zaburzenia równowagi.
Temperatura
Podczas zbyt wysokiej przekraczającej 25 st. C lub zbliżającej się do upalnej granicy 30 st. nasz organizm pracuje na wysokich obrotach. Zwłaszcza latem upalne i suche dni lub dość wilgotne, dają się we znaki sercowcom i seniorom z problemami układu krążenia. Gdy temperatura spada zwłaszcza mocno poniżej 0 st. organizm dąży do szybkiego ogrzania najważniejszych organów, serca, mózgu, płuc, dzieje się to kosztem mniejszych organów zewnętrznych jak nos, uszy, palce, dlatego marzniemy. Wrażliwym na niską temperaturę przesusza się skóra, potęgują problemy skórne, jak łuszczyca czy AZS. Podczas mroźnych i dość słonecznych dni, gdy ciśnienie jest wysokie, wiele osób może odczuwać ucisk w głowie, powracają migreny, a także zawroty głowy.
Pochmurne, deszczowe dni
Gdy na zewnątrz niebo zasnute jest szarymi chmurami, pada deszcz, utrzymujący się do kilku dni, wrasta wilgotność, a biometr staje się niekorzystny. Niskie ciśnienie powoduje senność, apatię i brak koncentracji. Choć takie samopoczucie przytrafia się wielu osobom, meteopaci najdotkliwiej odczuwają te zmiany.
Jak radzić sobie z meteopatią?
Nie ma jednego lekarstwa dla wrażliwych na pogodę, można jednak łagodzić dolegliwości doraźnie:
- Czasem pomaga filiżanka dobrej kawy (ale nie w nadmiarze), czasem odpoczynek i sen
- Na zmiany pogody w aptekach dostępne są także tabletki z wyciągiem z rhodili, z guaraną, lub kofeiną i melisą, które zwiększają możliwości adaptacyjne organizmu
- Ulgę przynoszą także preparaty ziołowe i rozgrzewające na bóle reumatyczne, bóle stawów, bóle mięśni.
- Na problemy z koncentracją, apatią, rozdrażnieniem pomaga magnez i witaminy z grupy B.
www.zdrowie.fit.pl