Wpływ wirusa SARS-CoV-2 na parametry nasienia

Na podstawie analizy badań parametrów nasienia, przeprowadzonych przez Grupę INVICTA, można stwierdzić, że u 39% pacjentów po zakażeniu SARS-CoV-2 stwierdzono obniżoną koncentrację plemników, a u 49% obniżenie ruchu plemników. Średnio 24% mężczyzn posiadało obniżoną zarówno koncentrację, jak i ruch plemników, co może negatywnie oddziaływać na męski potencjał rozrodczy
2021-09-14 00:00
Udostępnij
Wpływ wirusa SARS-CoV-2 na parametry nasienia

W obliczu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 oraz jego tendencji do mutacji, środowiska naukowe prowadzą coraz bardziej szczegółowe badania analizujące potencjalne zagrożenia, jakie niesie ze sobą wniknięcie patogenu do organizmu człowieka. Duży obszar stanowi analiza wpływu infekcji na męską płodność.

- W Grupie INVICTA, od kwietnia do maja 2021 roku, przeprowadziliśmy analizę porównawczą seminogramów 59 mężczyzn sprzed i po zakażeniu koronawirusem. Ocenie poddano koncentrację plemników oraz parametry ruchu postępowego (A+B). Analiza pokazała, że obniżoną koncentrację plemników można zauważyć u prawie 39% badanych mężczyzn. U 49% zauważono obniżenie ruchu plemników. Warto podkreślić, że średnio 24% mężczyzn biorących udział w badaniu posiadała równocześnie obniżoną koncentrację oraz ruch plemników. Może to negatywnie oddziaływać na potencjał rozrodczy – mówi Weronika Szecel, embriolog z Kliniki INVICTA.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z tureckiej kliniki andrologicznej w mieście Ankara, którzy przebadali 21 pacjentów.

- Wśród przebadanych mężczyzn zaobserwowano spadek objętości ejakulatu, morfologii plemników oraz ich żywotności i ruchliwości o ok. 14%. Ten sam zespół naukowców wykazał ponadto, że ozdrowieńcy po zakażeniu SARS-CoV-2 mieli znacząco obniżoną ruchliwość plemników, zwłaszcza gdy jednym z kluczowych objawów była gorączka, która jest charakterystycznym symptomem choroby – dodaje Joanna Neuberg, embriolog z Kliniki INVICTA.

Nie jest wiadome, czy pogorszenie parametrów nasienia jest wynikiem bezpośredniego wpływu patogenu na męski układ rozrodczy podczas zakażenia SARS-CoV-2, czy to wpływ reakcji immunologicznej podczas choroby COVID-19. Nie wiadomo również, kiedy obniżone parametry nasienia wrócą do stanu wyjściowego sprzed choroby. Zgodnie z aktualną wiedzą powinien być to okres obejmujący jeden cykl spermatogenezy, jednakże nie jest to zbadane i zostawia otwartą furtkę do kolejnych obserwacji, które mogłyby wspomóc rekonwalescencję pacjentów po zakażeniu koronawirusem. Wiadomo jednak, że przebycie choroby COVID-19 nie wpływa obojętnie na płodność mężczyzn.