W dzisiejszych czasach pośpiechu determinującego wszystkie dziedziny naszego życia, serce wymaga szczególnej troski
fit.pl
2016-02-12 00:00
Udostępnij
Wsłuchaj się w głos swojego serca
serce2

 Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, stres i depresja uznawane są za najważniejsze zagrożenia zdrowia w XXI wieku. Postęp cywilizacyjny nie tylko wydatnie wpłynął na poprawę poziomu życia i jego komfort, lecz wystawił społeczeństwo także na zagrożenia. Zagrożenia o tyle niebezpieczne, bo dojrzewające i ukrywające się. Oczywiście choroby krążenia nie biorą się znikąd. Latami pracujemy na zawał, a wzrasta liczba osób, które dzięki swej ciężkiej pracy otrzymują go w prezencie jeszcze przed 30. rokiem życia. Dlaczego?

Teoretycznie większość z nas potrafi wymienić czynniki, które sprzyjają komplikacjom sercowo-zdrowotnym i w efekcie prowadzą do chorób układu krążenia. Niestety, w praktyce i tak po wypitej naprędce kawie wbiegamy do windy, w dłoni trzymając już przygotowanego papierosa. Zanim odpalimy samochód, już prawie go spaliliśmy, ale w korkach będzie czas na następnego. Potem praca - obowiązki, stres, szybkie śniadanie gdzieś w biegu, kawa, szef w złym humorze, ważny klient i zadania na wczoraj – nawet nie wiadomo, kiedy robi się 18.00. Żołądek wprawdzie próbuje o sobie przypomnieć, co w chwilach ciszy słyszą wszyscy kontrahenci na ostatnim już tego dnia spotkaniu, ale jeszcze tylko powrót do domu i zasłużony odpoczynek – w wersji optymistycznej, która zakłada, że nie mamy dzieci, którym należy poświęcić swoją uwagę po przekroczeniu progu. W wersji singiel – albo na dorobku – w najlepszym przypadku jedyne, na co mamy siłę i ochotę, to zamówienie pizzy z ulubionego lokalu, w którym mamy nawet kartę stałego klienta, i włączenie telewizora, żeby się odprężyć. Z laptopem na kolanach, dokańczając projekt na dzień następny, z lampką wina niejedną, kończymy wieczór. Brzmi znajomo?

Żyjąc w ten sposób, świadomie bądź też nie, skazujemy się nadciśnienie, miażdżycę, otyłość oraz ogólne złe samopoczucie fizyczne i psychiczne. Odkładanie troski o serce na bliżej nieokreśloną przyszłość może w najmniej oczekiwanym momencie zaowocować zawałem serca, udarem mózgu czy nagłym zgonem. A przecież wprowadzenie do swojego życia systematyczności w kontrolowaniu stanu zdrowia oraz zwyczajna zmiana przyzwyczajeń to pierwszy krok ku temu, aby uniknąć wspomnianego czarnego scenariusza. Dieta bogata w warzywa i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz pełnowartościowe białko, 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie (spacer do pracy), rezygnacja z alkoholu (jego nadużywania) i papierosów, ograniczenie spożywania słodyczy, prawidłowa higiena snu czy wypracowanie metod radzenia sobie ze stresem to absolutne minimum, aby zachować zdrowie jak najdłużej. 

Stres, wielość zadań, z którymi się borykamy i nieodpowiednia dieta negatywnie wpływają na stan układu krwionośnego, co stwarza zagrożenie poważnych chorób, a nawet zgonu.

Tego, jak ważną funkcję w naszym organizmie pełni serce, nie trzeba nikomu tłumaczyć. O drugi najważniejszy po mózgu organ, należy troszczyć się z wyjątkową dbałością. Przy okazji nie wolno zapominać o całym układzie krwionośnym, który rozprowadza po ciele składniki odżywcze i tlen, zapewniając nam dobrą kondycję. Utrzymujące się podwyższone ciśnienie krwi prowadzi do zwężenia tętnic i rozwoju blaszek miażdżycowych. Od lat choroby krążenia są główną przyczyną śmierci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dlatego odkładanie troski o serce na później może w najmniej oczekiwanym momencie zaowocować zawałem serca, udarem mózgu, a nawet nagłym zgonem. Warto więc zapoznać się ze sposobami, które pozwolą zadbać o zdrowie serca na jak najdłużej.

O zdrowie naszego serca możemy zadbać stosując odpowiednią dietę. Z jadłospisu powinien prawie całkiem zniknąć przede wszystkim tłuszcz zwierzęcy, który powoduje podwyższenie poziomu cholesterolu wywołującego miażdżycę. Warto ograniczyć spożycie tłustego czerwonego mięsa i zastąpić je drobiem oraz rybami, które są źródłem bezcennych dla zdrowia kwasów omega.

Sama racjonalna dieta nie jest w stanie oczywiście całkowicie wyeliminować ryzyka kłopotów z układem krwionośnym i sercem, niemniej dbając o jej kompleksowość i różnorodność dajemy organizmowi możliwość sprawniejszego funkcjonowania. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, jeśli jednak kumuluje się i działa na nas paraliżująco, może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie sytuacji, które nas stresują, ale jak wiadomo, nie jest to możliwe. Do eliminowania negatywnych skutków stresu konieczny jest też ruch, który usprawnia krążenie, hartuje serce, podnosi poziom endorfin (tzw. hormonów szczęścia), a więc poprawia nasze ogólne samopoczucie. Niezbędny jest również regenerujący sen i wypoczynek w miłej atmosferze , która pozwoli nam „naładować akumulatory”.

Korzystny wpływ na nasze nerwy i serce ma witamina B6. Jej niedobór może powodować nieprawidłowości w układzie nerwowym takie jak drgawki, depresja, bezsenność i ogólne pogorszenie samopoczucia. Witamina B6 ma swoje źródło w wielu produktach spożywczych np. w mięsie, rybach, jajkach, czy warzywach. Niestety, poprzez źle skomponowaną dietę przyjmujemy jej za mało, co prowadzi do występowania objawów związanych z jej niedoborami. Dla tych, którzy wyraźnie odczuwają braki tej witaminy, powstały preparaty takie jak np. Cardiomin B6 , który dostarcza organizmowi najważniejsze dla mięśnia sercowego składniki, takie jak magnez, wapń i potas.

Cardiomin B6 jest szczególnie polecany osobom narażonym na stres, pijącym duże ilości kawy, czy herbaty, które wypłukują magnez z organizmu. Już jedna tabletka uzupełnia poziom niezbędnych dlanaszego organizmu substancji, niwelując skutki ich niedoboru. Preparat, dzięki zawartości magnezu, zapobiega kurczom mięśni i uczuciu mrowienia w rękach i nogach, a także niweluje drganie powiek. Zawartość wapnia wpływa wzmacniająco na mięsień sercowy, reguluje krzepliwość krwi i wpływa korzystnie na utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Potas odpowiada za kontrolę przewodzenia impulsów nerwowych, a witamina B6 pełni ważną rolę w procesie wchłaniania magnezu przez organizm.

Przy zachowaniu prawidłowej diety i aktywności fizycznej, wspomagając organizm odpowiednimi preparatami, a także pamiętając o równoważeniu wysiłku z relaksem, na długo można cieszyć się zdrowiem swojego serca i całego organizmu. Warto zadbać o te wszystkie elementy, bo zdrowie mamy jedno i tylko my sami możemy zatroszczyć się o nie we właściwy sposób.

www.zdrowie.fit.pl