fit.pl mobile logo

Z jakimi zagrożeniami wiąże się stosowanie syntetycznej witaminy C?

Coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że syntetyczna witamina C przyjmowana w dużych ilościach, może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Problem okazuje się jednak bardziej złożony i dotyczy także szeregu innych witamin

Specyfika witamin wiąże się z tym, że nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć ich na drodze syntezy. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku roślin, które mogą wytwarzać je dzięki biosyntezie. Co więcej, w skład roślin wchodzą również sole mineralne i to między innymi właśnie dzięki nim witaminy są tak dobrze przyswajane przez ludzki organizm. Nie ma o nich mowy przy witaminach syntetycznych, co wyjaśnia, dlaczego tak trudno je przyswoić, a stosunkowo prosto – przedawkować.

Kolejnym problemem, z jakim mamy do czynienia w przypadku sztucznych witamin to fakt, że są to substancje obce dla organizmu. Nawet, jeśli człowiek jest je w stanie przyswoić, to wiąże się to dla niego z dużą trudnością. Każdy z nas może się o tym przekonać, ponieważ zapach i kolor syntetycznych witamin ma zazwyczaj nasz mocz. Organizm potrafi informować nas także na kilka innych sposobów o tym, że nie odpowiadają mu syntetyczne witaminy. Świadczyć może o tym choćby ogólne osłabienie i nudności.

Dość zaskakującym, a jednocześnie często spotykanym skutkiem ubocznym stosowania witamin w ich syntetycznej postaci, jest nadmierny apetyt. Łatwo go wytłumaczyć, organizm nie radzi sobie bowiem z przyswajaniem witamin i zgłasza zapotrzebowanie na białko, sole mineralne i węglowodany. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że problemy z nadwagą charakterystyczne dla Amerykanów w dużej mierze wynikają z tego, że mają oni skłonność do przyjmowania sztucznych witamin w ogromnych ilościach.

vitamincaa

W tym miejscu wypada wspomnieć o pewnym problemie - w naszej świadomości syntetyczna witamina C jest uznawana za nieszkodliwy preparat. Niestety, lekarze są coraz bardziej pewni, że nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością. Co więcej, mamy skłonność do nawet kilkakrotnego przekraczania jej dopuszczalnej dziennej dawki wynoszącej około 100 mg.

Badania naukowe zwracają uwagę między innymi na to, że bardzo często sztuczna witamina C nie tylko nie zwiększa odporności organizmu, ale nawet sprawia, że niektóre schorzenia przechodzi się ciężej niż osoby, które po nią nie sięgają. Stosowanie syntetycznej witaminy C w nadmiarze prowadzi przy tym do zwiększenia krzepliwości krwi, a to z kolei przyczynia się do powstawania niebezpiecznych skrzepów i kamieni powstających w pęcherzu moczowym oraz w nerkach.

Stosowanie syntetycznej witaminy C jest niewskazane między innymi w przypadku osób, którym jednocześnie w zastrzykach podawana jest witamina B3. Ostrożność powinni w tym zakresie wykazać również chorzy na cukrzycę, ryzykują bowiem, że zaburzony zostanie proces wydzielania insuliny, a do tego wzrośnie zawartość cukru w moczu i we krwi. Duże dawki syntetycznej witaminy C wpływają niekorzystnie na tempo przesyłania impulsów nerwowo-mięśniowych. Dlatego warto suplementować się jedynie czystą i w pełni naturalną witaminą C. Przykładem suplementu w pełni naturalnego jest Vita C firmy DuoLife, która zawiera w sobie jedynie naturalne źródło z owoców.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl