fit.pl mobile logo

Zbawienny wpływ normobarii na pracę mózgu

Mózg jest najważniejszym organem naszego ciała. Odpowiada za sterowanie i kierowanie naszymi działaniami. Sprawuje kontrolę nad większością funkcji motorycznych, czuwa nad emocjami, pamięcią, procesami poznawczymi. Przede wszystkim nasz umysł ma ogromny wpływ na skuteczność funkcji poznawczych. Zwracając uwagę na odpowiedzialność, jaką jest obciążony konieczne jest dbanie o jego higienę. W jaki sposób możemy to zrobić? Z odpowiedzią przychodzą naukowcy. Z opublikowanych właśnie rezultatów badań wynika, że o mózg możemy wydatnie zadbać dzięki przebywaniu w komorach normobarycznych

NORMOBARIA DLA UMYSŁU I CIAŁA – NAJNOWSZE BADANIA

Funkcje poznawcze to procesy umysłowe, które pozwalają nam na wybieranie, odbieranie, przetwarzanie, przechowywanie i odzyskiwanie informacji docierających do nas ze świata zewnętrznego. Proces ten pozwala na lepsze zrozumienie otoczenia. Wykonanie jakichkolwiek czynności bez użycia funkcji poznawczych jest wręcz niemożliwe. Funkcji naszego mózgu używamy nawet w najbardziej podstawowych działaniach, często nieświadomie.

Wykonanie najprostszej czynności wymaga miliona połączeń między różnymi częściami mózgu. Dlatego istotne jest dbanie o jego właściwą wydajność. Czasopismo naukowe „Medicina” opublikowało niedawno artykuł prezentujący wstępne wyniki badań grupy naukowców m.in. z Oxfordu, Uniwersytetu Newcastle, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Uniwersytetu w Rydze. W badaniu wzięło udział kilkunastu ochotników, którzy poddali się łącznie dziesięciu sesjom w komorze normobarycznej o całkowitym ciśnieniu 1500 hPa, w powietrzu z podwyższoną ilością tlenu, dwutlenku węgla oraz wodoru. Naukowcy stwierdzili, że u przebadanych, już po 10. wizytach w komorze można zauważyć zdecydowaną poprawę szybkości przetwarzania informacji wizualnych, przerzutności uwagi oraz krótkotrwałej pamięci słuchowo - werbalnej. znaczny wzrost neurotrofiny w organizmie, która wydatnie wspomaga ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszył się także poziom stresu i zmęczenia. Zaobserwowano także redukcję tkanki tłuszczowej.

- Wyniki tego badania pokazują, że odwiedzanie komór normobarycznych przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Służy nie tylko naszemu zdrowiu fizycznemu, ale również psychicznemu. Wspomaga działanie funkcji poznawczych oraz czynników neurotroficznych. Dlatego istotne jest kontynuowanie badań na temat wpływu tlenoterapii na organizm człowieka. Wyniki te wyglądają bardzo obiecująco, a naukowcy rekomendują dalsze pogłębione i rozszerzone analizy włącznie z badaniami lekarskimi – komentuje Piotr Chrzanowski, przedstawiciel grupy Ekonstal, polskiego producenta bezpiecznych i certyfikowanych komór normobarycznych.

BEZPIECZNY SPOSÓB NA DOTLENIENIE MÓZGU

Mózg do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje dostarczenia mu dwóch istotnych składników: energii w postaci glukozy oraz tlenu. Odpowiednie dotlenienie jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania tego najważniejszego organu człowieka. Bez odpowiedniej ilości tych dwóch elementów nie będzie on działał wydajnie, a komórki mózgowe zaczną obumierać. Niestety w dzisiejszych czasach właściwe dotlenienie umysłu jest w dużej mierze ograniczone. Warunki powietrza wręcz zagrażają naszemu zdrowiu ze względu na nieodpowiednie stężenie tlenu, dwutlenku węgla, azotu i wodoru. W dodatku dochodzi do tego powiększająca się ilość smogu. Wydawać by się mogło, że najbezpieczniejsze w tych warunkach będzie pozostanie w domu, ale oczywiście nie da się w ten sposób funkcjonować. W świetle opublikowanych niedawno, a przytoczonych powyżej badań, doskonałym sposobem na dotlenienie mózgu krystalicznie czystym, wzbogaconym powietrzem może być właśnie normobaria. Najważniejsze w terapii tlenowej jest korzystanie z bezpiecznych, sprawdzonych i certyfikowanych urządzeń. Producentem w pełni wyposażonych i certyfikowanych komór normobarycznych jest w Polsce grupa Ekonstal.

- Oferujemy wizyty w komorach, które dotlenią umysł perfekcyjnie czystym powietrzem. Proporcje jednostek w tych pomieszczeniach są dobrane na takiej zasadzie, aby podawany tlen był w pełni absorbowany do organizmu – wyjaśnia Piotr Chrzanowski, przedstawiciel grupy Ekonstal. Wyższe stężenie tlenu w komorach może mieć wpływ na funkcjonowanie organizmu, wydajność w sporcie, leczenie schorzeń wszelkiego rodzaju. Dodatkowym działaniem takiej tlenoterapii, w świetle opublikowanych w czasopiśmie „Medicina” badań, jest poprawa funkcji poznawczych mózgu oraz jego wydajności.


GDZIE KORZYSTAĆ Z NORMOBARII?

Komory Normobaric w Łodzi, Normobarica w Dąbrowie Górniczej, Lifechamber we Wrocławiu, Normobarica Górki w Wiślicy, Normobaria w Pionkach, Normobaric Room w Osielsku, Normobaria Busko w Busku Zdroju i Normolife w Konstancinie-Jeziorna produkowane przez firmę Ekonstal zostały przebadane przez naukowców. Wkrótce działalność rozpoczną także Normobaric Clinic w Gdańsku i Normobaric life w Wysokiem (niedaleko Lublina). Wszystkie wymienione komory posiadają też znak CE, co oznacza, że spełniają wszystkie wymogi pod względem jakości i bezpieczeństwa. Dodatkowo technologie produkcyjne zbiorników produkowanych przez Ekonstal oparte są na wieloletnim doświadczeniu i kompetencji pracowników uczestniczących w procesie produkcyjnym i są gwarantem najwyższej jakości produkowanych komór normobarycznych.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl