Zgubne skutki uzależnienia od papierosów

Początek palenia, tak jak w przypadku każdego innego uzależnienia jest niewinny. Uczniowie palą, by być bardziej dorosłymi, a czasem, by nie odróżniać się od swoich znajomych. Papieros staje się jedną z form urozmaicenia życia towarzyskiego. Na studiach znacznie łatwiej zintegrować się z grupą podczas przerw, podobnie jak ma to miejsce w nowej pracy. Przy papierosie zawsze znajdzie się temat do rozmowy. Po pewnym czasie papieros staje się nieodłącznym elementem codziennego życia, staje się nałogiem 
fit.pl
2013-02-02 00:00
Udostępnij
Zgubne skutki uzależnienia od papierosów
Uzależnienie od papierosów, tak jak większość nałogów, wywiera bardzo negatywny wpływ na organizm ludzki. Narażeni są nie tylko sami palacze, ale również osoby przebywające w pomieszczeniach, w których obecny jest dym tytoniowy. Bierne palenie jest tak samo szkodliwe jak bezpośrednie zaciąganie papierosem. Osoby palące nałogowo popełniają swego rodzaju powolne samobójstwo, każdy wypalony papieros skraca im życie, za każdym zaciągnięciem umierają komórki mózgowe. Jednak nie od razu widoczne są wszystkie negatywne symptomy. Większość z nich ujrzy światło dziennie za wiele lat, lecz wtedy będzie już za późno na jakiekolwiek kroki.

Pierwsze oznaki palenia można zaobserwować na skórze palacza. Cera staje się szara i pomarszczona. Dym papierosowy bardzo negatywnie wpływa na cerę i skórę. Regeneruje i goi się ona znacznie wolniej, a dodatkowo o wiele szybciej zaczynają powstawać zmarszczki. Palenie sprawia, że zęby żółkną, powstają plamy na palcach, oddech jest nieświeży, tak samo jak zapach ubrań czy samochodu, nie mówiąc już o tym, że na kolejne paczki wydaje się fortunę

Jednak najpoważniejsze negatywne zmiany zachodzą wewnątrz organizmu. Skutki palenia dość mocno odczuwa układ oddechowy oraz układ krwionośny. Wynikiem tego są takie choroby jak miażdżyca, niedokrwienie serca, nadciśnienie czy zawały, a także choroby płuc czy oskrzeli, które mają charakter przewlekły. Bardzo mocno zwiększa się również ryzyko wystąpienia poważnych chorób, w tym raka płuc, krtani lub innych narządów. Kolejną chorobą, która znacznie częściej pojawia się u palaczy jest reumatyzm i choroby kości, które będą słabsze, a w razie złamania, znacznie wolniej będzie przebiegało leczenie. Podczas palenia zwiększa się ilość wydzielanego soku żołądkowego, osłabia się ochrona błony śluzowej żołądka, zaczyna przepływać przez nią coraz mniej krwi, a to wszystko powoduje powstawanie wrzodów żołądkowych. Z uwagi na zmniejszony przepływ krwi, głównie panowie mogą odczuć negatywne skutki nikotyny, gdy skutkiem palenia będą problemy w łóżku. Oprócz sprawności seksualnej mogą wystąpić u nich także problemy z płodnością.

Lista chorób wywołanych przez papierosy jest bardzo długa, dlatego należy poważnie się zastanowić czy rzeczywiście warto po nie sięgać.

www.zdrowie.fit.pl