Geneza tego treningu wywodzi się z połączenia elementów technik różnych sztuk walki takich jak: karate, boksu, kickboxingu i fitness. Ideą było stworzenie treningu możliwie najbardziej wszechstronnego i przeznaczonego dla jak najszerszego kręgu zainteresowanych. Jednakże jest to trening kierowany głównie do osób szukających urozmaiconych zajęć grupowych o wysokiej intensywności.
Pomimo podziału na stopnie wtajemniczenia (od początkujących do zaawansowanych) są to przede wszystkim zajęcia wymagające dużego wydatku energii i sprawności fizycznej. Popularność aeroboxu związana jest również z faktem, że mieści się on w aktualnie najmodniejszych i najbardziej popularnych w fitnessie trendach BODY & MIND.
Kolejnym istotnym wyróżnikiem tego kierunku jest fakt szerszego zainteresowania grupowymi zajęciami mężczyzn, którzy dotychczas unikali zajęć aerobiku (z wyjątkiem spinningu) z uwagi na panujący stereotyp zajęć wyłącznie dla kobiet. Idea walki sprawia, że mężczyźni zaakceptowali tego rodzaju zajęcia gdyż trafiają one w ich archetyp.
AEROBOX jest zintegrowanym programem fitness rozwijającym wytrzymałość siłową, kondycję, siłę dynamiczną, szybkość, równowagę oraz koordynacje ruchową. To swego rodzaju omnibus wśród zajęć aerobiku, co zresztą ma swój rodowód w sztukach walki z których czerpie. Dodając do tego kontrolę oddechu i koncentrację uzyskujemy jeszcze kolejny walor w postaci elementów relaksacji i kształtowania silnego umysłu. W taki oto sposób w trakcie godzinnych zajęć możesz poczuć się jak uczeń samego mistrza Bruce Lee.
Fundamentem zajęć jest budowanie bezpiecznego i efektywnego treningu poprzez połączenie siły, gibkości i elastyczności. Układ zajęć nie odbiega zasadniczo od innych rodzajów treningu, składając się z trzech podstawowych bloków: rozgrzewki, części głównej i stretchingu. Część główna wykorzystuje 15 podstawowych technik zapożyczonych ze sztuk walki. One z kolei dzielą się na dwie grupy: technik górnych i technik dolnych. Podział przebiega na linii pasa ćwiczącego. I tak techniki górne (inaczej ręczne) to ciosy i uderzenia : jab, cross, hook, uppercut, elbow strikes – forward, side, upward, downward, back. Techniki dolne (inaczej nożne) to kopnięcia: front knee strike, front kick, side kick, back kick, roundhouse knee stike, roundhouse kick.
Te obco brzmiące nazwy to ciosy wielokrotnie widywane przez miłośników zarówno walk bokserskich jak i filmów kung fu.
Aby wprowadzić Państwa w kanony tego sportu pokrótce scharakteryzuje poszczególne techniki, kładąc główny nacisk na korzyści płynące dla naszego organizmu z ich stosowania. Oczywiście tylko i wyłącznie do walki z cieniem.
Aby zobaczyć opis ćwiczenia kliknij w obrazek:
|
|
|
Pozdrawiam gorąco,
Magdalena Prieditis
www.fit.pl