Jak zmniejszyć opór wody?
Rozluźnij się o wodę. Kiedy się podtapiasz, masz tendencję do podnoszenia się, co powoduje jeszcze większe opadnięcie bioder. Prowadzi to również do wykorzystywania ramion do podparcia się, a nie do napędu. Najlepszym sposobem znalezienia równowagi jest rozluźnienie się o wodę. Ułóż głowę tak, że uszy znajdą się zanurzone, a woda będzie dotykać do twoich okularków i brody, i oprzyj się na łopatkach do tego stopnia aż biodra i nogi staną się nieważkie. Mistrz Olimpijski i rekordzista świata, Lenny Krayzellberg, zawsze koncentrował się na dotyku bioder do powierzchni. Kiedy głowę miał nisko wiedział, że biodra jego będą wysoko.
Rotuj. Kiedy jesteś rozluźniony i oparty o wodę, łatwiej jest obracać się z boku na bok. Rotacja zmniejsz opór, dostarczając rytm i moc potrzebną do kreowania napędu. Oto kilka sposobów poprawy rotacji:
- Głowę trzymaj nieruchomo
- Poczuj jak raz jedno, raz drugie biodro dotyka powierzchni wody
- Bark wychodzi z wody w czasie rotacji
Długa i opływowa sylwetka. W grzbiecie pozycja najbardziej opływowa to taka, gdy jesteś w pełni wyciągnięty od palców po stopy i nieco pod kątem (pod wpływem rotacji). Utrzymaj tą pozycję jak najdłużej, chwytając cierpliwie wodę ręką prowadzącą, drugie ramię będzie w tym czasie w jednej trzeciej wyjęte z wody. Następnie szybko zrób rotację dolne biodro do powierzchni wody i przejdź do ułożenia opływowego na drugim boku.
Jak zwiększyć napęd?
Chwyć wodę. Cierpliwy chwyt wody pozwala uniknąć zbytniego polegania na sile mięśni. Wkrój w wodę najwęższą część dłoni (aby uniknąć chlapnięcia lub bąbli) aż twoja ręka zostanie zanurzona a dłoń zwrócona na zewnątrz. Następnie owiń dłoń wokół wody – to znaczy, odwróć dłoń w kierunku stóp – próbując chwycić wodę w rękę. Rób to głównie dłonią, łokieć nie powinien się wiele uginać.
[-------]
Zaangażuj tułów. Robiąc to pamiętaj o:
- Skoordynuj ruchy tak, aby pracujące i wyjmowane ramię minęły twoje barki w tym samym czasie, poczuj jakby były one połączone tak, że wyjmowane ramie dodaje energii ramieniu pracującemu.
- Koncentruj się rytmicznym prowadzeniu biodra do powierzchni wody, zachowując powyższą synchronizację, powinieneś czuć rytmiczny ruch bioder napędzający twoje ruchy.
Praca nóg. Gdy praca nóg dwu- uderzeniowa jest powszechna w kraulu, prawie każdy używa pracy sześcio- uderzeniowej przy grzbiecie.
- Twoje nogi powinny rytmicznie rotować z tułowiem
- Stopy powinny muskać powierzchnię wody, ale kolana nie powinny jej łamać
- Pracuj długą, prawie prostą noga, od górnej części biodra
DELFIN:
KLASYK:
GRZBIET:
Paweł Lewicki
www.fit.pl