Erik Franklin obrazowo wyjasnia funkcjonowanie stawu biodrowoego |
Eric Franklin napisał: "Chociaż ludzki organizm jest znacznie bardziej skomplikowany od jakiegokolwiek urządzenia mechanicznego, większość z nas lepiej rozumie swój samochód niż swoje ciało". Niestety, nie możemy temu faktowi zaprzeczyć, a tylko przyznać rację. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi zachęcę Was do dalszych poszukiwań i wyruszenia na wyprawę w kierunku lepszego poznania siebie i swojego organizmu. A już niebawem dla zainteresowanych na osobiste spotkanie Erica Franklina w Warszawie – po wspaniałym szkoleniu u niego przyjął zaproszenie na wizytę w Polsce.
Od ponad 20 lat pracuje Eric Franklin jako rozchwytywany tancerz, choreograf, wykładowca i autor książek. Studiował w Zurychu (dyplomowany nauczyciel ruchu) potem zgłębiał tajniki ruchu w wyższej szkole tańca w Nowym Jorku i pracował przy wielu produkcjach tanecznych i baletowych w Europie i Nowym Jorku.
Jego książki dostępne są w językach angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, koreańskim, chińskim i polskim.
Jako twórca Instytutu metody Franklina zapraszany jest w całym świecie na wykłady, szkolenia i workshopy z pedagogiki ruchu z elementami imaginacji.
Od ideokinezy do Metody Franklina.
Mabel Todd przeżyła w młodości uraz kręgosłupa, który to ograniczał jej motorykę. Nie chcąc się z tym pogodzić odkryła zdrowotny wpływ sił wyobraźni - imaginacji. Po osobistych sukcesach zaczęła w latach 20. nauczać tą metodą (pozytywnej wizualizacji) w Bostonie osoby z problemami postawy i w aparacie ruchu.
Uczeń Abel Todd - André Bernard, uczy do dziś na Uniwersytecie w Nowym Jorku i tu właśnie studiował ideokinezę Eric Franklin.
Aby ramiona były rozluźnione i "szcześliwe", musimy zrozumieć ich budowę i funkcjonowanie |
"Szcześliwe" stawy barkowe |
Ideokineza to połączenie dwóch słów: z greckiego ideo (idea) i kineza (ruch), czyli przedstawianie czy wyobrażanie ruchu przy pomocy obrazów, idei – które poruszają wszystkie nasze zmysły, wzmacniając siłę, ruchomość, koordynację, równowagę i płynność ruchu. Zasady biomechaniki i anatomii stanowią bazę dla rozwoju precyzyjnych obrazów. Przy czym konkretne anatomiczne przykłady są ilustrowane przy pomocy zaskakujących przyborów i pomocy, a wszystko w odniesieniu do naszego ciała i w pracy z nim.
Metoda Franklina optymalizuje przebieg ruchu poprzez kreatywne szukanie partnerskiego dialogu z naszym ciałem, poprawiając jego dynamikę, lekkość, a przede wszystkim odkrywając radość w ruchu (np. „szczęśliwe ramiona”)
Redaktor Naczelna portalu www.fit.pl dr Jolanta Ignaszewska-Kuhbauch po szkoleniu z Erikiem Franklinem |
W ubiegłym roku w lecie ukazało się pierwsze tłumaczenie na język polski jednej z wielu książce Erica Franklina „Świadomość ciała”.
[-------]
Wykorzystanie obrazów mentalnych w pedagogice ruchu
Eric Franklin podpowiada, jak stosować techniki mentalne, aby poprawić postawę ciała i zlikwidować nadmierne napięcie mięśniowe. Książka pisana była z myślą o nauczycielach, instruktorach tańca, tancerzach, aktorach i specjalistach od ruchu, tymczasem powstało kompendium przydatne także dla laika. W konstruowaniu obrazów mentalnych pomoże Czytelnikowi niemal 200 rysunków.
Książka (zobacz okładkę) pozwala nam zrozumieć, jak ważna jest dobra postawa i dynamiczny obraz ciała:
- nauczyć się, jak przez obrazy mentalne wpływać na sposób poruszania się i wyrażać siebie przez ciało
- zrozumieć podstawowe prawa biomechaniki i anatomii, do których odwołują się obrazy mentalne
- odkryć, jak można stosować prawa fizyki do osiągnięcia stabilnej, a zarazem płynnej równowagi w mięśniach i stawach
- przeprowadzić 315 ćwiczeń mentalnych, które pozwalają na wysublimowanie postawy i pogłębienie świadomości własnego ciała.
- opanować 26 układów ćwiczeń, które służą kształtowaniu prawidłowej postawy.
Zainteresowanych prosimy o kontakt: kuehbauch@nextra.at
dr Jola Ignaszewska Kühbauch
www.fit.pl