Aby określić odpowiednią intensywność treningu, należy zastosować następujący wzór: od maksymalnej częstotliwości skurczów serca wynoszącej 220 należy odjąć wiek. Wynik daje maksymalną częstotliwość skurczów serca podczas wysiłku dla osobnika w określonej grupie wiekowej. Zaleca się trening w strefie oddechowej na poziomie 65-85% wartości maksymalnej.
Przykład: osoba lat 30
220 - 30 = 190
190 x 65% = 123,5
190 x 85% = 161,5
Wartość tętna podczas treningu osoby w wieku 30 lat powinna się wahać pomiędzy 123 a 161 uderzeń na minutę. Im osoba lepiej wytrenowana, tym pułap tętna może być wyższy. Z badań wynika, że maksymalne pobieranie tlenu obniża się w ciągu roku o 0,5 - 1%. Dobrze wytrenowany układ sercowo - naczyniowy powoduje, że tętno spoczynkowe jest niższe tzn., że serce pracuje wolniej, gdyż jest w stanie podczas jednego skurczu przepompować większą ilość krwi, a tym samym dostarczyć jednorazowo większej ilości tlenu i pokarmu do mięśni. Wielkość codziennej aktywności fizycznej oraz cechy dziedziczne mogą jednak znacznie wpłynąć na wartości maksymalne.
Trening wyszczuplający
Podejmując regularne ćwiczenia, należy określić, co jest ich celem. Jeżeli ich celem jest zmniejszenie wagi ciała i tkanki tłuszczowej, ćwiczenia powinny mieć charakter treningu o umiarkowanej intensywności i odpowiednim czasie trwania. Czas nie powinien być krótszy niż 30 min., ponieważ dopiero po 15 min. następuje mobilizacja przemiany tłuszczów na drodze tlenowej. Mówiąc krótko - spalamy nadmiar tkanki tłuszczowej