Ponad 3 miliony zgonów rocznie z powodu nadużywania alkoholu i leków psychoaktywnych - alarmuje WHO

Z powodu nadużywania alkoholu i leków psychoaktywnych co roku na świecie umiera ponad 3 miliony osób – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najczęściej ofiarami tych używek są mężczyźni, a dane z 2019 roku pokazują, jak poważny jest to problem.
Ilona WIlk
2024-07-11 16:34
Udostępnij
Ponad 3 miliony zgonów rocznie z powodu nadużywania alkoholu i leków psychoaktywnych - alarmuje WHO

Według najnowszego raportu WHO, alkohol jest odpowiedzialny za 2,6 miliona zgonów rocznie, co stanowi 4,7% wszystkich przypadków śmiertelnych. Nadużywanie leków psychoaktywnych przyczynia się do 600 tysięcy zgonów. Najbardziej narażeni są mężczyźni - 2 miliony zgonów związanych z alkoholem i 400 tysięcy zgonów z powodu leków psychoaktywnych dotyczą właśnie ich.

Zagrożona młodzież

Najwięcej zgonów z powodu nadużywania alkoholu i leków psychoaktywnych dotyczy osób młodych, w wieku od 20 do 39 lat. Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu dotykają ponad 400 milionów osób na świecie, z czego 209 milionów jest uzależnionych.

Choroby i wypadki związane z alkoholem

Najczęstszą przyczyną zgonów związanych z nadużywaniem alkoholu są choroby sercowo-naczyniowe, w tym zawały serca i udary mózgu, które stanowią 474 tysiące przypadków śmiertelnych rocznie. Drugą najczęstszą przyczyną są nowotwory, odpowiedzialne za 401 tysięcy zgonów.

Alkohol jest również przyczyną wielu śmiertelnych uszkodzeń ciała, wynikających z wypadków komunikacyjnych, samookaleczeń i agresywnych zachowań, które łącznie prowadzą do 724 tysięcy zgonów rocznie.

Zakażenia i alkohol

Raport WHO podkreśla, że alkohol przyczynia się również do rozprzestrzeniania chorób zakaźnych. Sprzyja przenoszeniu wirusa HIV, ponieważ często prowadzi do ryzykownych zachowań seksualnych. Jest też związany z zakażeniami gruźlicą. Łącznie zakażenia związane z nadużywaniem alkoholu są odpowiedzialne za 284 tysiące zgonów rocznie.

Konsumpcja alkoholu na świecie

W 2019 roku globalne spożycie alkoholu spadło do 5,5 litra na osobę w porównaniu do 5,7 litra w 2010 roku. Największe spożycie odnotowano w Europejskim Regionie WHO (9,2 litra) oraz w Amerykańskim Regionie WHO (7,5 litra).

Osoby nadużywające alkoholu wypijają średnio 27 gramów czystego alkoholu dziennie, co odpowiada dwóm kieliszkom wina, dwóm butelkom piwa o pojemności jednej trzeciej litra lub dwóm kieliszkom wódki o pojemności 40 mililitrów. Takie spożycie zwiększa ryzyko wielu schorzeń, niepełnosprawności oraz śmierci.

Epizody intensywnego picia

Częste spożywanie alkoholu prowadzi do epizodów intensywnego picia, które definiuje się jako wypicie 60 gramów czystego alkoholu na raz (4-5 kieliszków wina lub tyle samo butelek piwa). Takie epizody dotyczą 38% osób nadużywających alkoholu, głównie mężczyzn.

Młodzież i alkohol

Szczególnie niepokojący jest fakt, że alkohol spożywa coraz więcej młodzieży i młodych dorosłych w wieku od 15 do 19 lat. W tej grupie wiekowej niemal co czwarta osoba (23,5%) aktualnie pije alkohol. W Europejskim Regionie WHO odsetek ten wynosi 45,9%, a w Amerykańskim Regionie – 43,9%.

Terapie leczenia uzależnień

Raport WHO podkreśla, że istnieje wiele dostępnych terapii leczenia alkoholizmu oraz uzależnienia od leków psychoaktywnych, jednak są one wykorzystywane w niewielkim stopniu. W 2019 roku, w krajach gdzie takie terapie są dostępne, korzystało z nich zaledwie od 1% do 38% osób uzależnionych.

Problem nadużywania alkoholu i leków psychoaktywnych wymaga pilnych działań na wielu płaszczyznach, od edukacji po dostęp do skutecznych terapii, aby zmniejszyć liczbę zgonów i poprawić jakość życia osób dotkniętych tymi uzależnieniami.

na podstawie artykułu pap