Poranek bez telewizji – propozycje rodzinnych aktywności wielkanocnych

Wielkanocny poranek to dla wielu rodzin moment szczególny – czas radości, celebrowania i bycia razem. Ale w dobie ekranów, smartfonów i bajek „na wszelki wypadek”, łatwo jest zatracić magię tych chwil. A co by było, gdyby… w tym roku spróbować rozpocząć Święta bez włączania telewizora? Oto garść prostych, ciepłych i angażujących propozycji na wspólne wielkanocne aktywności, które mogą stać się piękną tradycją – bez ekranów, za to z prawdziwą obecnością i bliskością.
Ilona WIlk
2025-04-17 08:56
Udostępnij
Poranek bez telewizji – propozycje rodzinnych aktywności wielkanocnych

1. Wielkanocne śniadanie bez pośpiechu

Zamiast w tle grającej telewizji – wspólne nakrywanie do stołu, dekorowanie talerzy gałązkami bukszpanu, rozmowy, śmiechy i zapach świeżo ugotowanych jajek. Warto zaangażować dzieci w przygotowania – niech podadzą serwetki, przyniosą baranka czy ułożą kolorowe pisanki na półmisku.

2. Zabawy z jajkami – klasyki, które nie nudzą

Zamień pilot na... łyżkę i jajko! Proste zabawy wielkanocne sprawdzą się w każdej rodzinie:

  • Wyścigi z jajkiem na łyżce – kto dojdzie do mety, nie rozbijając jajka?

  • Bitwa jajek – czyli „stukanka” – czyje jajko okaże się najmocniejsze?

  • Turlanie jajek – przez tor przeszkód, z górki na trawniku albo po stole – kreatywność mile widziana!

3. Poszukiwanie wielkanocnych niespodzianek

Zorganizuj mini polowanie na czekoladowe jajka lub małe niespodzianki, ukryte w różnych zakamarkach domu lub ogrodu. To świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych – dorośli też mogą wziąć udział (albo chociaż podpowiadać zagadkami).

Możesz też przygotować specjalne karteczki z zadaniami lub hasłami, które będą prowadzić od jednej niespodzianki do kolejnej – coś w stylu rodzinnego escape roomu w klimacie Wielkanocy.

4. Kreatywne warsztaty rodzinne

Wspólne tworzenie dekoracji to piękny sposób na budowanie wspomnień. Wystarczy kilka rzeczy:

  • farby i pisanki (mogą być styropianowe, jeśli nie chcesz ryzykować bałaganu),

  • kolorowy papier – do zrobienia zajączków, kurczaczków, girland,

  • masa solna – do ulepienia baranka lub pisanek, które można potem pomalować.

Nie chodzi o perfekcyjny efekt, tylko o wspólną radość z tworzenia.

5. Spacer w świątecznym nastroju

Zamiast „leniwego poranka przed telewizorem”, wybierz się całą rodziną na świąteczny spacer. Nawet 20 minut wśród zieleni, z koszyczkiem lub bukszpanem w ręku, pozwoli dzieciom się wyszaleć, dorosłym odetchnąć, a wszystkim – złapać dobrą energię. To też okazja do zdjęć rodzinnych w plenerze.

6. Wielkanocne historie i rozmowy przy herbacie

Opowiedzcie dzieciom o tym, jak wyglądały Święta w Waszym dzieciństwie. Co pamiętacie, co było ważne, co Was śmieszyło. Zachęćcie najmłodszych, by sami wymyślili swoją własną wielkanocną opowieść – może z bohaterem zajączkiem lub gadającym jajkiem?

7. Wielkanocny mini koncert lub teatrzyk

Jeśli macie w domu małych artystów – dajcie im przestrzeń na pokaz. Może być to improwizowany teatrzyk kukiełkowy z zającem i kurczakiem, wspólne śpiewanie wiosennych piosenek lub nawet… taneczna przerwa przy wielkanocnym disco!

Wspólny śmiech i wygłupy zostają w pamięci znacznie dłużej niż kolejny odcinek bajki.

Wielkanocny poranek nie potrzebuje telewizora, by był udany. Wystarczy kilka prostych aktywności, otwartość na bycie razem i odrobina kreatywności. To właśnie te wspólne chwile – nawet niedoskonałe – tworzą prawdziwe świąteczne wspomnienia. A może... wcale nie zatęsknicie za pilotem?