Przy bieganiu boso bardzo ważna jest odpowiednia technika. Należy pamiętać, aby zawsze lądować lekko na śródstopiu lub na palcach, a nie na pięcie. Chcąc spróbować biegania boso, pamiętaj, aby robić to stopniowo. Stopy trzeba bowiem przyzwyczaić do innego sposobu kontaktowania się z podłożem, a mięśnie do tego, że zaczynają pracować po nowemu. Najlepiej robić to stopniowo, powoli wydłużając dystans, który przebiegamy boso.
Bieganie boso pozwala przywrócić stopom ich naturalną funkcje i mechanikę. Badania przeprowadzone przez naukowców jednoznacznie pokazują, że bieganie bez butów jest bardziej naturalne, co przekłada się na mniejsze o 3-5% zużycie tlenu. Ci, którzy prowadzili jakiekolwiek badania nad techniką i efektywnością biegu bez obuwia zgodnie przyznają, iż regularne treningi prowadzone bez obuwia mają korzystny wpływ na osiągane rezultaty!
Kiedy biegamy boso, przyzwyczajamy nasze ciało do pokonywania dystansu w sposób naturalny. Warto zagłębić się w wyniki badania Toomeya, który wykazał, że najszybsi biegacze na świecie biegają krokiem typowym dla biegu na bosaka. Oznacza to, że technika ta jest najbardziej optymalna.
Bieganie bez obuwia pozwala przywrócić organizmowi naturalny, bardziej techniczny, a przez to zdrowszy krok i ogólny sposób poruszania się. Co więcej, może to w dłuższym okresie spowodować poprawę wyników sportowych.
Chcąc biegać boso, warto jest uzbroić się w cierpliwość i dbać o systematyczność. Długi czas zabierze nam zapewne poprawienie mechaniki pracy stopy, która przyzwyczajona do biegania w butach, bardzo powoli będzie „przestawiała się” na pierwotne funkcje partii mięśniowych. Biegając w butach na grubej podeszwie, która izoluje stopę od podłoża nie dajemy naszym mięśniom stopy pracować. Biegając boso możemy znacznie lepiej pracować nad techniką biegu.
Biegać boso najlepiej jest na boiskach z dobrą murawą i trawą. Trening na trawie na bosaka przynosi nam ulgę i sprawia, że często czujemy przypływ energii. Bieganie boso po miękkiej trawie lub piasku na plaży jest dobrym ćwiczeniem dla stóp, masażem, relaksem.
Bieganie boso ma wiele zalet, ale by było bezpieczne musi być wykonywane odpowiednio pod względem techniki. Przestawianie się na bieganie boso, może potrwać nawet rok. Czy każdy z Was ma tyle cierpliwości, aby czekać? Pamiętajcie – że nic na siłę.
Podstawowe pytanie, które powinniście sobie zadać jeśli myślicie o takiej zmianie jest takie, czy jest jakiś powód dla którego chcecie coś zmienić? Więc jak - będziecie biegac boso?