Bieganie dla początkujących – plan treningowy od podstaw

Biegają młodzi, starsi i jeszcze starsi, biegają zawodowo i rekreacyjnie, biega cała Polska, ba! Biega cały świat. Bo bieganie stało się modne. To łatwo dostępny sport, nie wymaga nakładów finansowych, sprzętu, specjalnych miejsc, ani szczególnie dużo czasu. Wymaga samozaparcia na początku i odrobiny rozsądku – żeby trenując nie zrobić sobie krzywdy. Dziś przedstawiamy plan treningowy dla żółtodziobów, podpowiemy jak zacząć i jak zrobić to z głową
2018-03-23 00:00
Udostępnij
Bieganie dla początkujących – plan treningowy od podstaw

A może ja się nadaję?

Jeśli szukałeś powodów, dla których powinieneś zrezygnować z tego pomysłu, pewnie nie raz dumałeś nad tym, czy w ogóle dasz radę. Na WFie nie byłeś orłem, żadnego sportu nie uprawiałeś wyczynowo, a biegnąc do autobusu, gubisz oddech po sekundzie. Nie możesz więc wyobrazić sobie siebie na ścieżce, biegnącego 8 kilometr. Ale uwierz – bieganie jest naprawdę dla każdego. Każdy może się z nim zaprzyjaźnić i stać się w tym dobrym. Ale po kolei…

Bieganie przynosi same zyski

Bieganie przynosi niezliczone korzyści. Bardzo szybko odczujesz na własnej skórze pierwsze efekty i poprawę stanu zdrowia. Błyskawicznie zobaczysz, jak poprawia się kondycja i ogólna sprawność. Bieganie bardzo skutecznie odchudza, jest jedną ze skuteczniejszych metod spalania kalorii. Nie wymaga przy tym dużego zaangażowania czasowego, ani wydatków, no i ten sport można uprawiać naprawdę wszędzie. Jest świetnym remedium na kiepski nastrój – wspiera walkę z depresją i obniżonym samopoczuciem, uwalnia endorfiny i wywołuje prawdziwie szczery uśmiech zadowolenia. Reguluje działanie układu krwionośnego – ciśnienie, poprawia pracę serca, obniża tętno.

Przede wszystkim zdrowie

Podobnie jak w przypadku innych sportów, również do biegania są przeciwskazania. Jeśli cierpisz na poważne choroby układu naczyniowego, serca, krążenia – bezwzględnie skonsultuj swój stan zdrowia z lekarzem. Upewnij się, że możesz bezpiecznie biegać.

Najpierw plan

Podjąłeś już decyzję, wiesz, że chcesz biegać, upewniłeś się, że możesz biegać bezpiecznie i nie ma zdrowotnych przeciwskazań – no to czas zaczynać. Najpierw plan. Rozpisz swoje treningi w skali tygodniowej, zaplanuj nie więcej, niż 3-4 sesje tygodniowo z przerwami pomiędzy nimi. Jeśli się przeforsujesz, nie zyskasz nic poza zmęczeniem i zakwasami. Nie musisz korzystać ze wsparcia zawodowców, sam możesz stać się swoim trenerem.

Nie od razu Rzym zbudowano

Nie planuj maratonu pierwszego dnia. Nie spodziewaj się, że przebiegniesz na drugi koniec miasta i prześcigniesz najszybszych. Nad postępami trzeba pracować sukcesywnie i powoli. Sprawność i wydolność będzie rosła, ale daj sobie czas. Nie biegnij ciągiem, rób przerwy na marsz i ćwiczenia uzupełniające. Nie zapominaj o rozciąganiu po zakończeniu biegu. Dystans wydłużaj stopniowo, w miarę postępów i zwiększającej się wydolności.

Strój do biegania

Nie potrzebujesz tak naprawdę nic szczególnego. Potrzebne ci będą dobre buty, a pozostałe elementy wyposażenia mogą, ale wcale nie muszą towarzyszyć ci w codziennych treningach. Możesz kupić sobie piękny, profesjonalny strój do biegania – dla niektórych stanowi dodatkową motywację i w dni, kiedy nie chce się ruszyć z kanapy, przypomina o celu i planie. Jeśli ma tak zadziałać na ciebie – nie żałuj sobie.

Buty do biegania. Buty są bardzo ważne. Zabezpieczą stawy przed urazami, zapewnią amortyzację. Dobre buty powinny trzymać nogę w prawidłowej pozycji i zagwarantować przewiew.

Spodenki. Ważne, żeby były dobrane do pory roku i temperatury. Zasada jest taka, że zanim zaczniesz biec, powinieneś odczuwać lekki chłód, wówczas po rozgrzaniu się będzie ci ciepło, ale nie za gorąco. Możesz biegać w spodniach długich, ¾ lub krótkich – jak lubisz. Możesz również ubierać się warstwowo. W takich sytuacjach świetnie sprawdza się odzież funkcyjna – specjalne materiały, które gwarantują odprowadzanie wilgoci i regulację temperatury.

Koszulka. Jak w przypadku spodni, najlepsza jest odzież techniczna, ze specjalnych materiałów. Koszulkę również dobierz do pogody. Doskonale sprawdzają się t-shirty z krótkim i długim rękawem, na wierzch możesz narzucić cienką kurtkę lub bluzę – jeśli jest taka potrzeba.

Czapka. Głowa jest bardzo wrażliwym miejscem, tracimy przez nią ciepło. Dlatego kiedy biegasz w niskich temperaturach, zawsze chroń ją przed zimnem. Jeśli biegasz w słońcu, chroń głowę przed udarem.

Porady dla początkujących biegaczy

Na koniec kilka przydatnych tipów:

  • Nie zapominaj o treningu uzupełniającym – bieganie to nie wszystko, konieczny jest również trening ogólnorozwojowy.
  • Po każdym biegu zadbaj o rozciąganie.
  • Oddychaj ustami i nosem równocześnie.
  • Zadbaj o odpowiedni strój do pogody.
  • Przeplataj bieg z marszem.
  • Nigdy nie biegaj bez płynów, dbaj o nawodnienie.

źródło: Sportroom.pl