Bieganie z psem - jak się do tego przygotować?

Bieganie z psem, czyli canicross, to prężnie rozwijająca się dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Nic dziwnego – taka aktywność pozytywnie wpływa na więź z pupilem i pozwala zachować dobrą kondycję fizyczną. Jak przygotować się do tego sportu, aby jego uprawianie było w stu procentach bezpieczne?
2019-02-22 00:00
Udostępnij
Bieganie z psem - jak się do tego przygotować?

Niezbędne akcesoria

Mimo że bieganie z psem nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych, warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które sprawią, że aktywność fizyczna będzie bardziej komfortowa. Podczas wspólnych treningów z czworonogiem przydadzą się:

  1. Szelki zaprzęgowe (typu sled), które doskonale sprawdzają się w czasie treningów wysiłkowych. Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę na trwałość i rodzaj taśmy, z której został wykonany oraz jakość wyściółki zapobiegającej otarciom.
  2. Pas biodrowy, dostępny m.in. w internetowych sklepach zoologicznych, takich jak http://naszezoo.pl/, który przenosi siłę ciągnięcia psa na ciało opiekuna. Ogromnym atutem stosowania tego gadżetu są swobodne spacery oraz brak konieczności trzymania smyczy w ręku.
  3. Smycz amortyzująca, tłumiąca wstrząsy powstające np. wtedy, gdy psiak zaczyna biec szybciej lub podczas skręcania. Tego rodzaju smycz pozwala zachować płynność biegu i uniknąć kontuzji. Do biegu najlepiej sprawdzają się akcesoria mierzące nie więcej niż 2 metry.

Trening z psem

Przed rozpoczęciem treningu warto wziąć pod uwagę wiek i stan zdrowia psiaka – zarówno tempo, jak i długość trasy muszą być dostosowane do jego możliwości. Duże znaczenie ma również rasa. Im większy pies, tym trudniej jest mu pokonać daleki dystans, dlatego trasy dłuższe niż 8 kilometrów są przeznaczone raczej dla czworonogów średnich rozmiarów (np. psy rasy Husky, Gończy Polski czy kundelki), a ich początkowa długość nie powinna przekraczać 2 kilometrów. Jak wygląda prawidłowy trening z pupilem?

  • Aktywność powinna rozpocząć się krótką rozgrzewką w formie spokojnego spaceru.
  • Drugim etapem jest bieg, który, przynajmniej na początku, nie powinien być ciągły. Eksperci zalecają naprzemiennie kilka minut biegu i minutę marszu.
  • Każdy trening trzeba kończyć wyciszeniem pupila – w tym celu pod koniec trasy należy zwolnić tempo.
  • Ostatnim etapem jest napojenie psa, a po upływie kilkudziesięciu minut podanie mu wysokoenergetycznej przekąski.

Najważniejsze zasady

Aby canicross był w pełni bezpieczny zarówno dla opiekuna, jak i dla psiaka, należy kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym aktywność fizyczna sprawi radość i da mnóstwo satysfakcji. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór terenu, na którym będzie odbywać się trening. Wiele psów doskonale czuje się w lasach, na łąkach i terenach podmokłych, ale jeśli w okolicy nie ma takich miejsc, wystarczy miejski park lub pole. Częstotliwość biegu powinna być natomiast uzależniona od zdolności regeneracyjnych psiaka i właściciela – jeśli czworonóg nie przejawia zainteresowania kolejnym mini maratonem, warto poczekać, aż nabierze sił. Nie należy też zapominać o obejrzeniu psiaka po każdej aktywności – podczas biegu mógł się skaleczyć lub zostać ugryziony przez kleszcza.