Siatkówka plażowa to gra niezwykle emocjonująca i dynamiczna. Wymaga od swoich zawodników skoczności, siły i precyzji. Wspaniale też rzeźbi ciało, zapraszamy więc do zapoznania się z jej zasadami przed rozpoczęciem letniego sezonu.
fit.pl
2006-05-30 00:00
Udostępnij
Aktywność tygodnia: siatkówka plażowa
siatkowka plazowa1Siatkówka plażowa, młodsza siostra halowej, to gra niezwykle emocjonująca i dynamiczna. Wymaga od swoich zawodników skoczności, siły i precyzji. Nie bez znaczenia jest w niej także taktyka i zgranie zespołowe partnerów oraz wytrzymałość psychiczna graczy, gdyż sytuacja walczących zespołów w pojedynczych meczach zmienia się szybko i często diametralnie. Ten rodzaj siatkówki wspaniale też rzeźbi ciało, zapraszamy więc do zapoznania się z jej zasadami przed rozpoczęciem letniego sezonu.

Siatkówka plażowa wymyślona została w Ameryce Północnej w latach 20., w Kaliforni. Początkowo traktowano ją, jako sposób na spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym czy z przyjaciółmi. Bardzo szybko jednak stała się popularna na innych kontynentach, przede wszystkim w Europie.

Po II wojnie światowej dyscyplina ta zyskała bardziej zorganizowaną formę. Okres dynamicznego jej rozwoju przypadł na lata 50., dekadę beztroskiego konsumpcjonizmu. Pierwsze rozgrywki z prawdziwego zdarzenia zorganizowano w kolebce siatkówki plażowej - na pięciu głównych kalifornijskich plażach. Wystartowały wówczas setki dwuosobowych zespołów.

Lata 70. to kolejny milowy krok w rozwoju tej dyscypliny sportu. Zaczęli się pojawiać sponsorzy zainteresowani inwestowaniem w "plażówkę". Zawodnicy zaczęli grać o duże pieniądze.

[-------]

W 1980 roku powstało stowarzyszenie zawodowców AVP, a w 1987 roku Międzynarodowa Federacja Siatkówki zdecydowała o zorganizowaniu pierwszych mistrzostw świata. Odbyły się one w Rio de Janeiro. Wkrótce potem siatkówkę plażową wprowadzono do programu olimpijskiego.

siatkowka plazowa3Różnice w przepisach sportowych między obiema dyscyplinami są zauważalne nawet dla niewtajemniczonych. Dotyczą one między innymi liczby zawodników oraz ilości rozgrywanych setów. Drużyny w siatkówce halowej liczą po 6 zawodników, podczas gdy zespoły walczące na plażach występują w parach. Do zwycięstwa w grze halowej potrzebne są trzy wygrane sety (do 25 zdobytych punktów), natomiast siatkarze plażowi potrzebują tylko dwóch wygranych setów ( do 21 zdobytych punktów).

Miłośnicy obu dyscyplin zwrócą uwagę na dodatkowe kwestie, takie jak wymiary boiska czy blokowanie piłki. Siatkarze plażowi rozgrywają mecze na boiskach o powierzchni 16x8m, a halowi na boiskach o wymiarze 18x9m. W obu dyscyplinach obowiązują reguły trzech odbić, ale w siatkówce halowej blok piłki nie jest zaliczany jako pierwsze odbicie, natomiast w siatkówce plażowej po pierwszym odbiciu siatkarze mogą na własnej połowie podbić piłkę już tylko dwa razy.

Inne niuanse, dotyczą przyznawanych zawodnikom kar, przerw w grze czy ciśnienia powietrza w piłce do gry. Należy także zwrócić uwagę na kwestie związane ze zmianami pogodowymi. Siatkarze plażowi rywalizują często w skrajnie odmiennych warunkach - palącym słońcu czy ulewnym deszczu.

www.fit.pl